Lesy ČR zefektivní svou činnost, zjednoduší strukturu a sníží náklady
Restrukturalizace je cíleně připravovaným projektem, kterému budou předcházet analýzy regionálního členění vnitřních organizačních celků, systémů řízení, nákladů, zjednodušení způsobů výkonu činností, odstranění duplicitních činností, kumulace souvisejících nebo navazujících činností; optimalizace a redukce počtu zaměstnanců bude vycházet z provedených analýz.
S plánovaným záměrem budou v předstihu před jeho realizací seznámeni všichni zúčastnění i odborové organizace (jak ukládá zákon i ustanovení platné kolektivní smlouvy). Všechny následné organizační změny budou vždy projednávány vzhledem k tomu, že z organizačních změn vyplyne postupný pokles počtu zaměstnanců podniku. Restrukturalizační proces je plánován na období dvou let. Předpokládá se, že v každém roce projektu bude redukce zaměstnanců kolem 5 procent.
„V současné době podnik zaměstnává 3 500 zaměstnanců. Nepočítáme s hromadným propouštěním, ale s postupným uvolňováním. Preferovat budeme způsoby redukce „nejméně bolestivé“, tj. uvolňování zaměstnanců splňujících podmínky odchodu do starobního důchodu a neobsazování pracovních míst uvolněných v rámci běžné zaměstnanecké fluktuace. Přesto však budeme muset přistoupit v zájmu zvýšení efektivity práce k uvolňování i některých dalších zaměstnanců. Těm, kteří se v důsledku restrukturalizačního projektu stanou nadbytečnými, budeme poskytovat pracovně právní poradenství a samozřejmě veškerá plnění vyplývající ze zákoníku práce a podnikové kolektivní smlouvy,“ řekla personální ředitelka LČR Jitka Věková.
V rámci restrukturalizace podniku vedení neplánuje snižování mezd a příjmů zaměstnanců, závazky ve mzdové oblasti, sjednané v kolektivní smlouvě, bude státní podnik plnit. „Přesto se však může stát, že budeme redukovat některé zaměstnanecké benefity. To však podléhá schválení odbory,“ uvedla personální ředitelka LČR.
Jedním z dalších kroků projektu bude omezení počtu takzvaných režijních honiteb. Lesy ČR obhospodařují více než 1 100 vlastních honiteb. Z tohoto počtu je téměř 950 honiteb v pronájmu, což znamená, že státní podnik nevynakládá prostředky na jejich správu. Dalších 150 honiteb je ale režijních, což znamená vysoké roční náklady. V působnosti LČR je také 40 obor, z nichž je polovina ve vlastní režii. V současné době LČR provádí inventarizaci rozsahu honiteb a nákladů na jejich správu.
„Všechna opatření jsou vedena snahou zprůhlednit řízení podniku a snížit náklady, nikoli omezit činnost a rozsah péče o les, vodní toky a myslivost,“ upozornil generální ředitel S. Sýkora. Krize oboru, která se dotýká i hospodaření LČR, podle něj není pro změnu struktury rozhodujícím motivem. „Hospodářská recese možná jen některé kroky urychlí, udělali bychom je ale tak jako tak, protože mým prvořadým cílem při správě svěřeného majetku je hospodárnost, efektivita a průhlednost,“ uvedl.
LČR obhospodařují více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku a pečují o téměř 20 tisíc kilometrů vodních toků. Podnik ročně vytěží v průměru 7 milionů m3 dřeva. Za rok 2008 vytvořily LČR podle předběžných výsledků hrubý zisk okolo 400 milionů korun, a to při tržbách přes osm miliard korun. Podnik není financován ze státního rozpočtu a činnost financuje z vlastních zdrojů, případně prostřednictvím komerčních bankovních nástrojů a dotačních titulů EU.
Hradec Králové, 26. 3. 2009
ZPRACOVALA:
Eva Kijonková, mediální zastoupení LČR,
tel. +420 721 857 097, eva.kijonkova@ek-media.com