Prodej těžebních zbytků je pro Lesy ČR výhodný
Smlouva se společností LST byla uzavřena v době, kdy o těžební zbytky nebyl téměř žádný zájem a LST nabídla o celý řád vyšší cenu, než kolik dosahovalo průměrné zpeněžení těžebních zbytků v té době. Cena za těžební zbytky na základě smlouvy se společností LST je pro LČR výhodná po celou dobu jejího trvání, v celkovém srovnání je o 6% vyšší než průměrná cena dosažená za těžební zbytky v elektronických aukcích. Jejich prostřednictvím se v loňském roce prodalo 57% těžebních zbytků, přes rámcové smlouvy 25% a zbylých 18% přes drobný prodej. Důležitá je však skutečnost, že se přes elektronické aukce nepodařilo vloni prodat 34% těžebních zbytků, o rok dříve dokonce 61%. Veškeré těžební zbytky tedy ani zdaleka nejsou atraktivní a nelze je v elektronických aukcích nabízet donekonečna, LČR musí příslušné plochy na jaře zalesnit. I z tohoto pohledu tak jsou rámcové smlouvy výhodnější.
Mimo jakoukoli pochybnost trváme na tom, že obsah smlouvy je naprosto standardní, jak potvrdil i nedávný audit ministra zemědělství zaměřený speciálně na hospodaření podniku. O žádných bonusech ve smlouvě nelze vůbec hovořit, navíc cena těžebních zbytků je pro Lesy ČR stanovena velmi výhodně, jelikož je navázána na přírůstek indexu výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů dle rozhodnutí ERÚ.
Zcela nepravdivé je rovněž tvrzení pana poslance Novotného, že byl generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora zaměstnancem společnosti Chemapol, v jejímž čele stál Václav Junek. Svatopluk Sýkora řídil několik významných společností, v žádné z nich však nikdy s Václavem Junkem nespolupracoval. V roce 2001 nastoupil do vrcholné pozice ve společnosti Aliachem, což bylo v době, kdy byla společnost Chemapol již dávno v konkurzu a Aliachem převzal tehdy státní holding Unipetrol. Veškerá obvinění pana poslance Novotného tak se vší vážností a razancí odmítáme.
V Hradci Králové, 11. února 2011
Zbyněk Boublík
Tiskový mluvčí Lesů ČR
Tel.: +420 724 813 301,
E-mail: Boublik@lesycr.cz
Poznámky pro editory:
- Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku (což představuje šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR) a pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků (tj. přibližně o jednu třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR).
- Podnik ročně vytěží v průměru 7 až 8 milionů m 3 dřeva.
- Lesy ČR jsou držiteli Osvědčení o účasti v regionální certifikaci lesů systémem PEFC na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.