Ostatní popis:
Koutecký les
V samotném srdci Jeseníků v Kouteckém údolí, svírajícím říčky Divoké a Hučivé Desné, pár stovek metrů nad jejich soutokem, nachází se tajuplný les. Lávka přes horský tok Vás přenese do světa, kde se zastavil čas. Rázem se ocitnete v dobách, kdy tenhle drsný horský kraj obývali první osadníci – pastevci, dřevaři a uhlíři.
Příjemnou procházkou objevíte tajemství místních usedlíků v souboji s horami a drsným podnebím. Dřevěné postavy zachycené ve svém reálném prostředí lemující trasu, napoví něco o místních lidech, zdrojích jejich obživy, historii a bohatství tohoto kraje. Překvapí vás důvtip dřevařů při přepravě kmenů v podobě fortelně zbudované lesní železnice, ukázky pálení dřevěného uhlí, těžby dřeva, apod.
Nedílnou součástí je expozice Pohádkový les, kde se malí i velcí návštěvníci mohou setkat s bytostmi
Ze světa fantazie. Nad lesem drží ochrannou ruku monumentální socha Praděda se svojí družinou skřítků a víl.Uvidíte pastevce hlídajícího stádo ovcí, za stromy číhající loupežníky, čarodějnici bravurně letící na koštěti a v neposlední řadě dřevěnou pohádkovou perníkovou chaloupku. Uvnitř chaloupky Vás zláká k odpočinku dřevěná lavice se stolem, venku v zahrádce s plaňkovým plotem rostou dřevěné hříbky a muchomůrky jako stoličky a stolek. Návštěvníci mohou navštívit Koutecký les v každém ročním období a denního i nočního času.
Dobývání a zpracování dřeva
Pět dřevěných figurín a informační tabule Vám přiblíží práci dřevařů, kteří jen pomocí pil a seker prováděli kácení a odvětvování stromů.
Pálení uhlí v milíři
Názorná expozice ze života uhlířů představujících jejich práci i život v horách. Můžete nahlédnout do nitra milíře i letního uhlířova obydlí a seznámit se s technologií pálení dřevěného uhlí.
Lesní železnice
Přiblíží Vám unikátní způsob svážení dříví z horských masívů pomocí lesní železnice. Technické zařízení, které sloužilo na přelomu 19. a 20. století se skládá z ocelových vozíků, kolejí a lanovek.
Pohádkový les
Exponáty Pohádkového lesa jsou vyřezávány motorovou pilou ze smrku, modřínu, dubu a topolu. Postavy horských skřítků, zvířat i Praděda vhodnou formou rozvíjejí fantazii dětí a působí uklidňujícím dojmem na dospělé.