Ochrana lesa před kůrovci je v plném proudu i v Karlovarském kraji

Datum publikace:

Jednou z priorit lesníků je provádění ochrany lesa před hmyzími škůdci. Mezi ty nejznámější druhy patří kůrovci, mezi kterými je nejrozšířenějším lýkožrout smrkový.

 

Lýkožrout smrkový patří mezi podkorní hmyz. Živí se lýkem, které slouží k transportu vody a živin z kořenů do koruny stromu. Zdravý smrk je v běžných podmínkách schopen lýkožrouta zavalit mízou z pryskyřičných kanálků a tím odolat jeho útoku. Proto považujeme kůrovce za druhotného škůdce, napadajícího především stromy vyvrácené, poškozené větrem nebo sněhem, nebo stromy oslabené suchem nebo dřevokaznými houbami.

Zásadní je prevence

Pro boj s kůrovci je zásadní průběžná kontrola jejich výskytu. Pokud by totiž nebyly napadené stromy včas vyhledány, zpracovány a ošetřeny, dokáže namnožený brouk napadat okolo stojící stromy. Kůrovci se při vhodných podmínkách množí geometrickou řadou a z jednoho silně napadeného stromu se může do okolního lesa vyrojit až 40 000 nových jedinců. Proti šíření škůdce proto lesníci provádějí veškerá praxí ověřená opatření, což je jedním z předpokladů zachování zdravých lesů, které jsou pro náš kraj tak typické.

Zbraně proti kůrovcům? Lapáky a lapače

Proti kůrovcům jsou požívána nejčastěji praxí osvědčené lapáky a lapače. Jak vyplývá z názvu, slouží k zachycení brouků. Pro lesníky jsou ale nepostradatelné také pro průběžnou kontrolu stavu kůrovců ve sledovaných porostech. O co se tedy vlastně jedná?

Lapač je odchytové zařízení, se kterým se můžete setkat při procházce lesem. Jedná se o plastovou bariéru sloužící k přilákání kůrovců prostřednictvím feromonové návnady. Feromony patří mezi biologicky aktivní látky, umožňující komunikaci mezi příslušníky téhož druhu hmyzu. Tohoto jevu lesníci využívají při ochraně lesa pomocí lapačů, do nichž je umístěn feromonový odparník s agregačním účinkem. Brouk přilákaný feromonem narazí do lapače a spadne do odchytové misky, ze které pro něj není úniku.

Lapák je pokácený dospělý strom přikrytý větvemi. Vadnoucí strom vylučuje látky, které lákají brouka k napadení. Položené lapáky jsou pravidelně kontrolovány revírníkem a v případě jejich napadení dochází k jejich včasnému vytažení a odvozu z lesa, odstranění kůry nebo ošetření chemickým prostředkem tak, aby kůrovci nemohli dokončit svůj vývoj, lapák opustit a dále se rozmnožovat.

Kůrovce nelze ani přes jeho malé rozměry podceňovat. Aby brouk neměl šanci ohrozit dobrý zdravotní stav lesů v Karlovarském kraji, umístili lesníci do porostů přes 2000 feromonových lapačů a položili téměř 4000 lapáků.

Související články

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA kód