Ochrana lesa spočívá i v ochraně sov
Datum publikace:
Ke zmírnění negativních projevů lesních myší mohou významně přispět jejich přirození nepřátelé, kteří je loví, a to jsou sovy.
K pravidelným hnízdícím druhům sov v lesích Lesní správy Prostějov patří puštík obecný. Hnízdění puštíků limituje dostatek doupných stromů s hnízdními dutinami, které jsou záměrně v lese ponechávány, ale v případě nedostatku je nutná instalace hnízdních budek do lesních porostů. Puštíka obecného jako jednoho z obyvatel lesa lze zařadit do skupiny vrcholových predátorů – lovců hraboše polního, myšice lesní, myšice křovinné a norníka rudého.
Biologická ochrana lesa
Pracovníci prostějovské lesní správy spolupracují s panem Karlem Poprachem z Nenakonic a využívají jeho znalostí a zkušeností při podpoře zvyšování populace puštíka obecného v lesích. Odměnou za tuto spolupráci je nám realizace takzvané biologické ochrany lesa proti hrabošům, která je citlivá k životnímu prostředí a pomáhá obnovovat přirozenou mezidruhovou rovnováhu. Lesníci upřednostňují biologickou ochranu lesa před jinými metodami, které využívají pokládání pastí s otrávenými návnadami.
Podpora hnízdění a vyvádění mláďat puštíka obecného v lesích Lesní správy Prostějov se nám daří. Podle záznamů z archívu pana Karla Popracha se udržuje v lužním lese na revíru Troubky nad Bečvou od roku 2001 trvale kolem deseti hnízdících párů puštíků.
Vzestup hnízdících párů
V Tršické pahorkatině se v letech 2001 a 2002 nevyskytoval žádný pozorovaný hnízdící pár puštíků a v roce 2009 je zaznamenáno hnízdění již deseti párů puštíků. Totéž platí i pro Konickou pahorkatinu, kde v letech 2001 až 2003 hnízdící puštíci nebyli pozorováni, zatímco loni se zde objevilo už pět hnízdících párů puštíků.
U sov je významným aspektem k zahnízdění párů dostatek přirozené potravy. Puštík obecný vychová ze založeného hnízda jedno až tři mláďata. Obyvateli našich lesů na Prostějovsku jsou také další sovy, jako výr velký, sýc rousný a, nejvzácnější, kulíšek nejmenší.
Oldřich Bárta