Škody působené bobrem evropským na lesích
Datum publikace:
Náš největší hlodavec – bobr evropský se během posledních desetiletí v lužních lesích Jižní Moravy důkladně zabydlel. S tím, jak jeho populace dále narůstá, stoupají i škody, které působí v lesních porostech.
Doby, kdy lesníci poprvé objevili pobytové znaky dokládající přítomnost bobra v lužním lese poblíž soutoku řek Moravy a Dyje, jsou již dávno pryč. První bobr byl spatřen u soutoku říčky Kyjovky místním lesním v roce 1975. Pohled místních lesníků na bobra jako na vzácnou zajímavost zdejších lesů a doklad návratu „divoké přírody“ se měnil s tím, jak narůstaly na lesních kulturách škody, které svými potravními nároky bobr způsoboval.
V roce 2003 začaly být škody u lesního závodu Židlochovice důkladněji sledovány a začalo jejich vyčíslování soudním znalcem. Náhradu škody bobrem evropským, jako vybraným zvláště chráněným živočichem, bylo možno podle platné legislativy uplatnit, čehož je každoročně až doposud využíváno. V posledních letech již škody dosahují ročně výše 3 – 5 miliónů Kč. V letošním roce jsou škody stále ještě vyčíslovány, ale již nyní je možno konstatovat, že budou nejvyšší za celé období.
Legislativní ochrana a náhrady škod
Bobr je dnes chráněn dle zákona na ochranu přírody a krajiny a navazující legislativy jako silně ohrožený druh. Nejprve byl řazen do kategorie kriticky ohrožený druh pro jeho značnou vzácnost, ale s postupným nárůstem populace byl přeřazen do nižší kategorie ochrany. Situace bobra evropského v ČR je do určité míry podobná dalšímu donedávna chráněnému druhu – kormoránu velkému, který byl v letošním roce vyřazen ze seznamu zvláště chráněných druhů, a tudíž škody působené tímto druhem již nejsou chovatelům ryb hrazeny. Pokud jsou škody působené bobrem vlastníkům nemovitostí a porostů hrazeny, je přítomnost tohoto druhu a jeho potravní nároky obecně tolerována.
Dnes však existují obavy, že se v případě bobra bude opakovat situace s kormoránem velkým, kdy bobr přestane být zvláště chráněným druhem a bude se na něj vztahovat pouze obecná ochrana podle zákona na ochranu přírody. V takovém případě by i nadále tento druh způsoboval škody na lesních (ale i zemědělských) porostech, ale bez možnosti kompenzace újem vlastníkům. Regulace tohoto druhu odlovem či odchytem nebude vůbec jednoduchá, zvláště vezmeme-li v úvahu, že bobr evropský není dle zákona o myslivosti zvěří. Úplným vyhubením tohoto druhu na území dnešní České republiky byla přetržena historická kontinuita lovu tohoto druhu a navázat na ni nebude v budoucnu jednoduché.
Jaké škody bobr působí?
Největší škody působí bobr přímo na lesních kulturách ohryzem, případně i okusem dřevin především v okolí vodních ploch a kanálů. Bobr poškozuje jak mladé lesní kultury, tak i porosty v mýtním věku. Nejčastěji se jedná o měkké listnáče – topoly, vrby, ale i typické dřeviny tvrdého luhu – duby, jasany. Bobr v tomto směru není vůbec vybíravý, poškozuje ohryzem všechny dřeviny s výjimkou ořešáku černého, který mu zřejmě nechutná.
Dalším druhem škody, která přítomnost tohoto druhu občas přináší, je zaplavení částí lesních porostů v důsledku budování hrází. Takto může dojít k celkovému vzestupu hladiny podzemí vody, podmáčení lokality a odumření lesních porostů. Jiné druhotné škody působí bobr tím, že občas pokácí strom, který pádem poškodí oplocení mladých lesních kultur, což má za následek (zvláště v oborách) vniknutí zvěře do oplocenky a následné poškození kultur spárkatou zvěří.
Ochrana proti vzniku škod
Účinná ochrana proti vzniku škod bobrem v takovém rozsahu, aby ochránila celé lesní porosty, dnes není možná. Klasické oplocení používané v lesním provozu proti spárkaté zvěři není účinné, protože bobr je schopen jej podhrabat, nebo buduje nory přímo ústící z břehu vodního kanálu dovnitř oplocenky. Nátěry kmenů repelentními přípravky proti ohryzu spárkatou zvěří ochranu dřevin také nezajistí.
Nelehká je i situace lesníků, kteří mají povinnost lokality vykácené bobrem v lesním porostu podle zákona o lesích opětovně zalesnit. Mnohdy je předem zřejmé, že úsilí a prostředky investované do obnovy takovýchto lokalit nesplní svůj účel, protože bobr opakovaně tyto porosty poškozuje.
Bobr má v našich lesích své místo. Opětovný návrat tohoto druhu je s jistotou velký úspěch ochrany tohoto druhu. Stávající situace ohledně škod působených bobrem na lesním hospodářství, zemědělství ale i vodohospodářských objektech přestává být v posledních letech přijatelná, proto lze předpokládat, že se bude muset i v České republice změnit přístup k tomuto druhu podobně, jako tomu bylo i v jiných evropských státech, kde k opětovnému návratu a rozšíření tohoto druhu došlo již dříve.
Ing. Jan Dovrtěl
referent ochrany přírody provozního oddělení,
LZ Židlochovice