Výlet plný bledulí
Datum publikace:
Je březen, počátek jara. U nás, na Lesní správě Černá Hora, jaro začíná, když kvetou bledule. V hojném množství se vyskytují hned na dvou lokalitách.
V Údolí Chlébského potoka, což je zároveň místopisné určení i název přírodní památky, rostou bledule v podhorském potočním luhu bystřinného toku v nadmořské výšce kolem 500 m. V březnu se zde pod ještě holými olšemi a jasany objevují koberce sněhobílých zvonečků se žlutými okraji, mezi nimi pospíchá křišťálově čistý potok. Jejich něžná krása bere dech a potěší mysl, umořenou zimními mlhami a nedostatkem slunce.
Údolí Chlébského potoka najdete na úpatí Českomoravské vrchoviny, poblíž městyse Nedvědice. Můžete se vydat od kostela v Nedvědici po zelené turistické značce pěšky nebo do osady Chlébské dojedete autem, u bývalého koupaliště za Nedvědicí se dáte doprava a podél potoka, který bledule lemují již od silnice, dojedete do obce. Odtud již musíte pěšky po zmíněné zelené značce, která vás dovede do údolí v lese, kde je samotné centrum památky a koberce bílých květů jsou zde nejkrásnější.
Druhá lokalita je rovněž přírodní památkou, jmenuje se Hersica. Ve vrcholové části Sýkořské hornatiny se kolem pramenného úseku potoka Besének zachovaly zbytky přirozených a přírodě blízkých mokřadních ekosystémů. A právě zde, ve výšce 610 – 660 metrů nad mořem rozkvétají bledule přibližně o týden později. Besének zde spíše než jako vodní tok vypadá jako soustava tůněk, mezi nimiž rostou olše a kvetou bledule.
Hersicu najdete vpravo vedle silnice z obce Bedřichov u Lysic do Černovic, místo poznáte podle křížení potůčku se silnicí a ústí lesní cesty. Skrz ještě neolistěné stromy dobře uvidíte mokřad a možná i květy.
Ing. Petra Zavřelová,
Lesní správkyně – LS Černá Hora