I stromy mají své rekordmany

Datum publikace:

Jehličnaté i listnaté stromy jsou běžnou součástí našeho životního prostředí a setkáváme se s nimi v nížinách i na horách. Naše města a vesnice bychom si bez nich nejspíše nedovedli ani představit.

 

Stromů si vážili už naši předkové. Nejspíše sice neměli ani potuchy o tom, že stromy, stejně jako ostatní zelené rostliny, produkují životně důležitý kyslík, a neznali ani vliv stromů na půdu a klima, ale dobře věděli, že je pro ně dřevo stromů nepostradatelné. Dřevin, které se vyznačovaly nadprůměrnými rozměry nebo byly něčím výjimečné, si vážili, chránili je a často jim přikládali také nadpřirozené vlastnosti. Stačí si vzpomenout na některou z mnoha pověstí nebo pohádek, které se vážou právě ke stromům. O významu stromů svědčí i to, že se často vyskytují v názvech i historických znacích měst a obcí. A připomeňme, že snad každá země má svůj národní strom, který se často vyskytuje v její státní symbolice a že v případě České republiky je jím lípa srdčitá.

  • Za nejstarší strom v Čechách je podle provedených výzkumů považována Karlova lípa v Klokočově, jejíž věk je dendrology odhadován na 800 let.
  • Nejvyšším stromem ČR současnosti byl jeden ze skupiny dvousetletých těptínských smrků u Kamenice. Měřil neuvěřitelných 58 metrů. V roce 2003 podlehl vichřici. Zbylé okolní smrky převyšují výšku 50 m.
  • Nejširším stromem ČR je zřejmě Vejdova lípa rostoucí u Pastvin na Žambersku. Obvod jejího kmene činí 12,25 metrů.
  • Nejmenším stromem ČR a možná i celého světa je v Jihlavě vypěstovaný stromek druhu Monanthes Polyphylla, domovem původně na Kanárských ostrovech. Při svém věku 2,5 let je vysoký pouhých 25 mm a průměr jeho miniaturní koruny činí 3 cm.
  • Nejvyšším stromem světa je jedinec druhu sekvoj vždyzelená, rostoucí v Humboldtově národním parku v USA. Se svou neuvěřitelnou výškou 112,6 m je dvakrát vyšší než například Petřínská rozhledna
  • Nejhmotnatějším živým organizmem, který na Zemi roste, jsou opět sekvoje. Některé z jejich kmenů mají objem dřeva, který se blíží součtu objemu dřeva všech stromů rostoucích v Čechách na ploše jednoho hektaru
  • Největší obvod kmene má cypřiš rostoucí u mexického města Oaxaca. Rekordních a jen těžko představitelných 58 m obvodu dosáhl po odhadovaných 2000 letech svého života.

Související články

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA kód