Přírůstky v technické knihovně Ředitelství LČR
Datum publikace:
Quo vadis lesnictví? – I. Kam kráčí lesní semenářství a školkařství?
Sborník ze semináře (Brno, 15. 10. 2015), který pořádala Česká lesnická společnost, z.s., ve spolupráci s Lesy České republiky, s.p., a s Vojenskými lesy a statky ČR, s.p., za podpory Ministerstva zemědělství ČR.
Quo vadis lesnictví? je Českou lesnickou společností připravovaný cyklus šesti tematicky na sebe navazujících odborných seminářů z jednotlivých oblastí lesnictví a lesního hospodářství, které obsahově kopírují časový vývoj lesa od semenářství až po těžbu dřeva a jeho zpeněžení. Nosnou a sjednocující myšlenkou celého cyklu seminářů je představení základních oblastí lesního hospodářství v kontextu jejich časového vývoje: minulost – současnost – budoucnost.
Cílem prvního semináře bylo seznámení účastníků s aktuální problematikou lesního semenářství a školkařství. První blok se zabýval lesním semenářstvím v České republice, a to od jeho historických kořenů přes současný stav až po možnosti jeho budoucího vývoje a podoby. Příspěvky jsou řazeny od problematiky uznávání zdrojů reprodukčního materiálu přes jeho získávání, zpracovávání, uchovávání a testování. Druhý blok se věnoval historii, současnému stavu i možné budoucnosti lesního školkařství v České republice. Tematicky se příspěvky věnují aktuální provozní problematice lesního školkařství. Jednotliví přednášející byli vybráni z okruhu nejerudovanějších odborníků, a to jak po stránce teorie, tak i praxe lesního semenářství a školkařství. Témata jejich příspěvků byla zvolena tak, aby seminář přinesl účastníkům co největší informační hodnotu v dané problematice.
Vydala Česká lesnická společnost, z.s., Praha, 2015.
XVIII. Sněm lesníků: Národní inventarizace lesů
Sborník ze XVIII. Sněmu lesníků (Hradec Králové, 10. 11. 2015), který pořádaly Česká lesnická společnost, z.s., Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, Brandýs nad Labem, za podpory Ministerstva zemědělství ČR a Lesů České republiky, s.p.
Národní inventarizace lesů je nezávislé šetření o skutečném stavu a vývoji lesů. Jejím úkolem je podat souhrnné údaje o stavu a vývoji lesů v České republice jak z pohledu trvalé udržitelnosti, tak z hlediska hospodářského využití. V roce 2005 byly uveřejněny výsledky prvního cyklu Národní inventarizace lesů. Díky tomu, že se jednalo o první kolo, bylo možné vyhodnotit pouze stav. Po deseti letech přináší Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, Brandýs nad Labem, výstupy z druhého kola Národní inventarizace lesů, které proběhlo v letech 2011-2014. Díky opakovanému šetření je možné podat spolehlivou a nezávislou informaci jak o stavu, tak vývoji lesů v České republice.
Vydala Česká lesnická společnost, z.s., Praha, a Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, Brandýs nad Labem, 2015.
Stromy světa = Trees of the World = Bäume der Welt = Le monde fantastique des arbres = Árboles del mundo = Alberi dal mondo
Tomáš Míček
Čtenář se vydá z Evropy přes Afriku a Ameriku do Austrálie a seznámí se přitom prostřednictvím 250 fotografií s třiceti druhy a rody stromů, mezi něž patří: zmartika Jidášova, rohovník obecný, buk lesní, dub letní, zerav obrovský, kaštanovník setý, olivovník evropský, dračinec dračí, baobab, aloe rozsochatá, akácie, cyfostema, welwitschie podivná, tisovec dvouřadý, tisovec Montezumův (Montezumův cypřiš), borovice osinatá, sekvoj vždyzelená, sekvojovec obrovský, jalovec, javor cukrový, juka, vlnovec pětimužný, opuncie, patagonský cypřiš, blahočet chilský (araukárie), jubaea chilská, žlutokap, kingia jižní, damoroň jižní (australská) a fíkovník. Fotografie doplňují zajímavé informace v angličtině, němčině, francouzštině, češtině, španělštině a italštině z pera Hanse Tornwestena a mapky s vyznačením místa pořízení fotografií. Závěr velkoformátové knihy je doplněn zajímavým fotorejstříkem.
Fotograf Tomáš Míček potěšil svými obrázkovými knihami již celou řadu čtenářů. Téměř mystickým způsobem v nich zachytil “přítomnost” stromů a jejich kouzlo. Svůj intuitivní přístup přitom kombinoval s nejvyšší úrovní technické fotografie. Původním podnětem k tomuto dobrodružství bylo estetické okouzlení, úžas nad mnohotvárnou rozmanitostí a výrazovou silou stromů – ať už se jednalo o urputné pletence řeckého olivovníku, obří sekvoje v Kalifornii, podivné africké baobaby, nebo o australské žlutokapy, jež vypadají, jako by ani nebyly z tohoto světa. Zařadil i rostlinné druhy, o jejichž příslušnosti ke skupině stromů by se dalo diskutovat. Čas od času se věnuje i tématu lesa jako takového, ačkoli se převážně zaměřuje na osaměle rostoucí stromy. Jde mu totiž nejen o přírodní zakotvenost, ale i o vzdorovitý boj o přežití v mnohdy nehostinném prostředí. Na druhé straně se jako fotograf často soustředí na úžasné detaily, jako jsou struktura stromové kůry či síťovitá spletitost kořenů, aby pak přišel s téměř abstraktními snímky, jež odhalují “tkáň” přírody.
Vydalo Nakladatelství Slovart, 2015 (první vydání s českým překladem). Český překlad: Petr Hejný.
Stromy – Od semínka k rozlehlému lesu
/z originálu francouzského autora z roku 2010/
David Burnie
Při listování touto knížkou, kterou provází množství barevných fotografií, se čtenář blíže seznámí se stromy z různých úhlů pohledu. Mimo jiné se dozví, jak rostou nebo jak dorůstají do tak obrovské výšky, i to, že některé z nich žijí tisíce let. Objeví, co všechno lidé získávají ze stromů – od potravy přes různá vlákna a oleje až po léky. Zjistí, že stromy čistí vzduch, který dýcháme. Prozkoumá různé typy lesů, rostoucích od Arktidy až po tropy. Seznámí se s tím, jak se daří stromům v dnešním rychle se měnícím světě.
Knížka je rozdělena do tematických oddílů: Co je to strom, Nepostradatelné kořeny, Kůra a kmen, Větve a pupeny, Rozdílné listy, Život na světle, Pyl a opylení, Všechno o semenech, Siluety a tvary, Rodinný strom (příběh o katalpě), Stromy jako místo pro život, Život v zimním lese, Poklady ukryté ve stromech, Těžba dřeva, Uplatnění dřeva, Rok sadaře. Lesy světa, Obyvatelé lesa, Lesy v ohrožení, Báje a legendy o stromech a Fakta o stromech. Díky rozdělení do tematických oddílů a zajímavé grafice knížka může sloužit jako pomůcka při výuce lesní pedagogiky.
Vydalo Nakladatelství Slovart, Praha, 2010, v edici Objevy bez hranic.
Naháňka se slíděním
Petr Ziegrosser
Zajímavá publikace poskytuje praktický návod k přípravě a organizaci společného lovu. V malé útlé brožuře jsou shrnuty autorovy celoživotní zkušenosti získané při organizaci společných lovů, při účasti na nich a při práci se psy na dosledech a v lovecké smečce. Čtenář se dozví, co je naháňka se slíděním, jak ji dobře připravit, jak a kam umístit střelecká stanoviště, jak naháňku organizovat, jaké střelce pozvat a jaké psy používat. Najdeme zde i návod na časový průběh lovu, dále pak seznamy věcí, které se musí před lovem zajistit a na které se nesmí zapomenout. Nechybějí bezpečnostní pravidla pro účastníky lovu a vzory dopisů psovodům. Brožura je praktickým návodem pro všechny, kteří chtějí lov spárkaté zvěře, a zvláště černé zvěře, organizovat jinak, než je v České republice zvykem.
Vydal autor vlastním nákladem, Třeboň, 2014.
Osudový příběh Československého zemědělského muzea (1891) 1918-1952
Šárka Steinová
Výpravná publikace je příspěvkem Národního zemědělského muzea Praha k 95. výročí vzniku samostatného státu – Československé republiky a založení Československého zemědělského muzea (1918). Příběh Národního zemědělského muzea je příběhem české společnosti 19. a 20. století. Základem samostatného specializovaného zemědělského muzea byly již sbírkové předměty převzaté členy prozatímního přípravného komitétu Jubilejní zemské všeobecné výstavy v Praze v roce 1891. Při této výjimečné události se její návštěvníci měli možnost poprvé seznámit uceleně se stavem české průmyslové, zemědělské a lesnické výroby, s ovocnářstvím, vinařstvím, pivovarnictvím, včelařstvím a dalšími odvětvími českého hospodářství. Právě tam sahají počátky vzniku dnešního Národního zemědělského muzea. Autorka knihy, dlouholetá odborná kurátorka Národního zemědělského muzea Praha Šárka Steinová, v ní uceleně přibližuje dlouhou historii muzea, které mělo od svých počátků jediný cíl – uchovat pro budoucí generace svědectví o práci a umu lidí pracujících na českém venkově, ale i ve městech, v zemědělství a jemu příbuzných oborech. Vedle velkého množství textů z dochovaných dokumentů přináší publikace řadu fotografií a obrázků, mj. předmětů ze sbírek Národního zemědělského muzea a mnoha dalších institucí.
Vydalo Národní zemědělské muzeum Praha, 2013.
Jiří Uhlíř