Obecné zásady pro dary

Podnik si stanovil priority v oblasti cílových skupin, podporovaných oblastí a žadatelů.

1.1. Cílové skupiny

Budou hodnocena zejména tato kritéria:

  1. početnost cílové skupiny (co největší počet občanů, kteří budou mít z projektu prospěch)
  2. zacílení na sociálně, zdravotně a jinak handicapované občany (zda projekt zlepší kvalitu života lidí sociálně či zdravotně handicapovaných nebo obdobným způsobem ohrožených, bude-li přínosný pro vzdělávání nebo sportování dětí a mládeže, ochranu přírody a krajiny, zda cílí na propagaci lesnictví, případně je-li celorepublikově významným počinem v oblasti kultury a sportu)

1.2. Podporované oblasti 

jsou především:

  1. Osvěta a propagace hlavních činností poskytovatele zaměřená na širokou laickou veřejnost, včetně dětí a mládeže.
  2. Školství, zejména oborové, úhrada učebních pomůcek, učebnic, vybavení technikou, podpora handicapovaných žáků a studentů, studium jazyků, příspěvek na výměnné pobyty a podobně. Příspěvek na volnočasové aktivity spojené s pobytem v přírodě a zdravým životním stylem.
  3. Činnosti zlepšující životní prostředí utváření krajiny, ochrana přírody a osvětové programy s tímto zaměřením.
  4. Podpora sportu, zejména mládežnického, se zaměřením na sporty provozované v lese, k lesu a krajině šetrné, turistika, cyklistika, běžecké lyžování a podobně.
  5. Významné společenské a kulturní události (významné kulturní projekty, u darů vždy doporučené Ministerstvem kultury- doporučení musí být vždy součástí žádosti)
  6. Podpora zdravotně a jinak handicapovaných občanů, zejména projektů s pozitivními dopady do zdraví a kvality jejich života.
  7. Podpora protipožárních aktivit, (např. dobrovolných hasičů, monitorovacích služeb)
  8. Podpora chovu chladnokrevných koní a jejich využití v provozu.

1.3. Žadatelé o dar

Každá žádost o podporu bude posouzena také z pohledu kvality zpracování projektu, jeho připravenosti a reálnosti, efektivnosti využití vložených peněz, referencí žadatele a případně pozitivní zkušenosti z minulosti. Při posuzování žádostí o dar či reklamní sponzoring budou lépe hodnoceni žadatelé, kteří doloží důvěryhodným způsobem, že pracují efektivně, s nízkými vlastními provozními náklady.

1.4. Příjemci darů

Podle usnesení vlády č. 334 z roku 1999 a dalších úprav mohou být příjemci darů pouze tyto subjekty:

  • Spolek,
  • Ústav,
  • Sociální družstvo,
  • Obecně prospěšná společnost,
  • Nadace,
  • Nadační fond,
  • Registrovaná církev nebo náboženská organizace,
  • Obce,
  • Příspěvková organizace

1.5. Žádost o dar a její doručení

Podmínkou poskytnutí daru je řádné vyplnění Žádosti a její doručení včetně povinných příloh v jednom vyhotovení na adresu příslušné organizační jednotky LČR, zároveň ale také elektronicky na adresu lesycr@lesycr.cz nebo do datové schránky Lesů ČR. Projekt musí být předložen do data uzávěrky (rozhoduje datum poštovního razítka nebo datum doručení do datové schránky). Na obálku napište: “Žádost o dar“.

1.6. Shromažďování požadavků, výběr vhodných projektů a rozhodnutí o vyřazení žádosti 

Žádosti o poskytnutí daru se shromažďují ve dvou termínech ročně. K 15. březnu a k 15. červnu daného roku. Po konečném schválení či zamítnutí žádosti Dozorčí radou Lesů ČR musí být žadatel vyrozuměn o výsledku nejpozději do 30 dnů.

Kritéria hodnocení:
  1. Cílová skupina – jaký je soulad projektu s požadavky, uvedenými v bodě 1.1.
  2. Podporovaná oblast – zda patří do jedné či více podporovaných oblastí, jaký je soulad projektu s požadavky, uvedenými v bodě 1.2.
  3. Žadatel – jaká je kvalita zpracování projektu a jeho předkladatele podle požadavku, uvedeném v bodě 1.3.

V případě, že bylo rozhodnuto o podpoře projektu (ať již v plné výši či částečně), následuje uzavření darovací smlouvy. Vzhledem k časové náročnosti všech administrativních kroků může být termín doručení kladného rozhodnutí až 90 dnů po datu, ve kterém byla žádost doručena. V případě zamítnutí žádosti se důvody v oznámení neuvádí.

1.7. Darovací smlouva, poskytování a účtování daru

Dary budou poskytovány na základě darovací smlouvy účelově vázané.

Darovací smlouva může být sepsána až po schválení daru dozorčí radou LČR.

V případě, že je darovací smlouva plněna naturálním (nepeněžním) plněním, musí být k darovací smlouvě přiložen doklad o splnění naturálního plnění (oboustranně potvrzený předávací protokol apod.).

Do uznatelných nákladů projektu lze zahrnout všechny položky, které se přímo vztahují k účelu poskytnutí daru a byly realizovány v roce uzavření darovací smlouvy.

1.8. Kontrola plnění darovací smlouvy

LČR jako dárce budou zajišťovat kontrolu správného využití finančních prostředků na základě doložené Závěrečné zprávy obdarovaným.

Termín pro odevzdání Závěrečné zprávy k projektu je stanoven nejpozději do 31. 3. následujícího roku po skončení zdaňovacího období (kalendářního roku), ve kterém byl dar poskytnut, není-li ve smlouvě stanoveno jinak.

V případě, že obdarovaný průkazným způsobem nedoloží účel nebo hodnotu čerpání, musí dar, nebo jeho část, vrátit dárci ve lhůtě sjednané v darovací smlouvě.

1.9. Dary poskytované oblastními ředitelstvími a lesními závody

Žadatelé o dar se každoročně mohou obrátit na oblastní ředitelství a lesní závody LČR, které mohou podpořit menší regionální projekty v místě své působnosti.

Minimální hodnota daru musí činit 5 000 Kč a maximální hodnota pro poskytnutí finanční částky je stanovena na 50 000 Kč pro jeden subjekt.

Bližší informace na stránkách jednotlivých oblastních ředitelství a lesních závodů.

Legislativní a další důležitá vymezení

Státní podnik LČR může poskytovat dary pouze v souladu s platnou právní úpravou a v souladu s příslušnými usneseními vlády ČR. Pokud jde o platnou právní úpravu, podmínky poskytování darů státními podniky stanoví § 16 odst. 6 zák. č. 77/1997 Sb., o státním podniku, v platném znění.

Nejmenší hodnota daru, o který může být žádáno, činí 5 000 Kč.

Je nepřípustné žádat o dar více organizačních jednotek LČR současně a je možné žádat pouze jedenkrát ročně.