Prírode blízke riešenia pre adaptáciu lesov na zmenu klímy (LESYpreKLÍMU)

Název projektu:      Prírode blízke riešenia pre adaptáciu lesov na zmenu klímy (LESYpreKLÍMU)

Prioritní osa: 1. Životné prostredie

Oblast podpory: 1.1 Podpora adaptácie na zmenu klímy a prevencie rizika katastrof, ako aj odolnosti, a to s prihliadnutím na ekosystémové prístupy

Předpokládané celkové výdaje: 600 981,51 EUR
Předpokládaná výše podpory: 480 785.21 EUR
Předpokládaná doba realizace: červenec 2024 – červen 2026
Poskytovatel podpory: Riadiaci orgán Interreg VI-A SK-CZ pre 2021-2027 (MIRRISR)
Program: 403000 – Interreg VI-A Slovensko – Česko
Kraj: Jihomoravský, Moravskoslezský, Zlínský, Žilinský a Trenčianský

Cíl projektu

  • Podpora adaptace na změnu klimatu a prevence rizika katastrof a odolnosti s přihlédnutím na ekosystémové přístupy.
  • Výměna vědeckých a praktických zkušenosti partnerů projektu v oblasti adaptace lesů na změnu klimatu.
  • Vypracování společné strategie adaptace lesů projektového území, zahrnující opatření v oblasti managementu lesů, managementu zvěře, a vodozádržných opatření v lesích.
  • Založení čtyř demonstračních objektů s pilotní realizací vybraných opatření definovaných strategií.

Popis projektu

Projekt řeší problematiku adaptace lesů příhraničních regionů Česka a Slovenska na změnu klimatu. Lesy tvoří podstatnou část projektového území, a plní zde vedle produkce dřeva jako základu místní bioekonomiky mnoho dalších mimoprodukčních funkcí (ekosystémových služeb), jako zadržování vody, ochrana biodiverzity, rekreace, či ukládání uhlíku. Plnění těchto funkcí je v posledních letech vážně ohroženo rozpadem lesů v důsledku změny klimatu. I když jsou přírodní podmínky, struktura lesů a jejich problémy podobné, způsob dosud uplatněných řešení na slovenské a české straně je částečně odlišný. Na české straně se založí 2, a na slovenské také 2 demonstrační objekty, vždy jeden v listnatých podhorských, a jeden v jehličnatých horských lesích. Formou workshopů na demonstračních objektech se zajistí šíření výsledků projektu na cílové skupiny, kterými jsou odborný lesní personál, státní správa, ochrana přírody, místní vlastníci a správci lesů, a zástupci samospráv. Dalšími vhodnými formami se výsledky zpřístupní široké veřejnosti. Výzkumní partneři založí na demonstračních objektech dlouhodobé experimenty pro průběžné hodnocení a další zdokonalování navržených řešení. Partneři z praxe ověřená řešení v rámci své působnosti uplatní na projektovém území, i na národní úrovni.

Leták ke stažení zde.