OSTRÝ – VÝZNAMNÝ VRCHOL ŠUMAVY

Celodenní výlet krásnou šumavskou přírodou na výhled „Ostrý“.

Pěší túry Rodiny
Kraj:Plzeňský
Turistický region:Šumava
Typ cíle:Studánka Turistický okruh, výletní trasa Vyhlídka Významný porostní prvek
Kdy na výlet:nepřístupné v zimě
Dopravní spojení:vlakem od Plzně do stanice Hojsova Stráž a odtud pěšky do Hamrů na rozcestí turistických tras u soutoku Bílého potoka s Úhlavou
Hodnocení výletu:0 hodnocení:

Kam se podíváte

Detailní popis výletu

Celodenní výlet krásnou šumavskou přírodou na výhled „Ostrý“.

Jak na výlet:
Autem z Plzně přes Klatovy, Nýrsko dál k hranici, za přehradní nádrží Nýrsko, která je pro vysoce kvalitní pitnou vodu zásobárnou pro velkou oblast Klatovska a okolních obcí se dostanete do obce Zelená Lhota, tam odbočíte vpravo a pojedete kolem přehrady Nýrsko za její zadní částí do obce Hamry na Šumavě. Tam pomalu projedete obcí , po pravé straně uvidíte památkově chráněný kostel Panny Marie Bolestné z r. 1773. V roce 1992,3 byl kostel opraven a znovu vysvěcen. Za další křižovatkou se dáte doprava a zaparkujete u bývalého hraničního komplexu budov, proti hotelu „Královský dvůr“ v Hamrech. (Vlakem lze přijet do zastávky Hojsova Stráž, Zel. Lhota a zkratkou se dostat také do těchto míst. Z Plzně je myšlen příjezd a vlak dále jede až do stanice Železná Ruda).
Odtud se dáte pěšky směrem na „Stateček“ poslední chalupy jsou revírníka v.v. F. Červinky a rodiny Kožených a budete pomalu stoupat ke dvěma mostkům z kamene a ze žuly přes Bílý potok, které LČR postavily, až se dostanete k druhému mostku, který je na spodní části „Národní přírodní rezervace Bílá Strž“, odtud vystoupáte postupně krásnými partiemi lesa až na „Stateček“, kde jsme vybudovali jeden velký a jeden menší přístřešek pro turisty. Odtud popojdete kolem jedlové a bukové kultury pěšinou cca 70 m, kde je samotná lavice a nádherný výhled do údolí Šumavy k Hamrům a až na Radyni u St. Plzence, někdy i dále. Kousek od „Statečku“ asfaltkou vpravo cca 150 m jsme obnovili „Oslí studánku“, je podle přírodního rozměru a je udělána jako dříve z fošen jedle, která ve vodě vydrží desítky let. Je k ní povalový chodník. Stojí za to ji vidět a historicky odtud byl zásobován „Stateček“, což byla skutečná hospodářská a obytná budova. Všechna zařízení byla vybudována z PROGRAMU „2000“
Ze Statečku se můžete vydat dále na „Ostrý“, který je zde turisticky označen a je vysoký 1293 m na hranici se SRN. Odtud je výhled jak do SRN tak i k nám do vnitrozemí. Je zde provozována německá restaurace, kde dostanete občerstvení jak za Eura, tak i za Kč a opravdu kvalitní bavorské pivo. Toho však doporučuji pít omezeně, protože pak Vás čeká dlouhá cesta pěšky zpátky po kamenité, zčásti rozmoklé cestě. Zpět se vrátíte na „Stateček“ a odtud do Hamrů k autům či vlaku, jak jsem výše uvedl. S výletem počítejte na celý den.
Ze „Statečku“ lze jít i jinou trasu vlevo k „Národní přírodní rezervaci Bílá Strž“, ta je opravdu kouzelná a dále pak směr Špičák k Černému jezeru, které je největší na Šumavě.

Máte nějaký tip na výlet? Zaujala vás nějaká trasa? Pošlete nám Váš tip!

Mám skvělý nápad na výlet
CAPTCHA kód
CAPTCHA kód
* Položky označené hvězdičkou je nutné vyplňit pro správné odeslání formuláře.

Podobné výlety pro tento týden

Vápenka

Vápenka
Turistický region: severozápadní Čechy
Kraj: Ústecký
Typ cíle: Historická památka Kulturní památka
Cyklisté Pěší túry Rodiny Školy
Detail výletu

Bartošova pec

Přírodní památka – útvar pseudokrasové jeskyně.

Turistický region: Český ráj
Kraj: Liberecký
Typ cíle: Významný porostní prvek
Cyklisté Pěší túry
Detail výletu

BUK REPUBLIKY

Památný strom, posezení a lesní studánka

Turistický region: Českolipsko a Jizerské hory
Kraj: Liberecký
Typ cíle: Studánka Významný porostní prvek
Běžkaři a lyžaři Cyklisté Pěší túry
Detail výletu
Zobrazit další tipy na výlet