VELKÁ JAVOŘINA, MIKULČIN VRCH, MALÝ A VELKÝ LOPENÍK – revír Hrabina a Javořina

Dřevěná rozhledna, pralesovitý lesní porost a známé rekreační středisko

Auta Cyklisté Pěší túry Rodiny Školy
Kraj:Zlínský
Turistický region:střední Morava a Jeseníky
Typ cíle:Rozhledna Turistický okruh, výletní trasa Významný porostní prvek
Kdy na výlet:celoročně
Dopravní spojení:autobusová doprava
Hodnocení výletu:0 hodnocení:

Kam se podíváte

Detailní popis výletu

Dřevěná rozhledna, pralesovitý lesní porost a známé rekreační středisko

• Rozhledna Lopeník
Na hranici se Slovenskem stojí na vrcholu Velký Lopeník (911m.n. m.) 22m vysoká stavba z dubového dřeva. Při dobré viditelnosti jsou vidět Vysoké Tatry, Beskydy, Pavlovské vrchy a Jeseníky. Otevírací doba je celoročně, vstupné 20 korun. Přístup pěšky, na koni, na lyžích, na kole a na běžkách. K rozhledně vedou značené turistické trasy z nichž asi nejvhodnější pro kolo je z motorestu Rasová po zelené značce na Mikulčin Vrch (4,3km) a přes Malý Lopeník k rozhledně. (9km) Občerstvení, WC, ohniště, stolky a lavičky.
LČR vybudovaly v rámci Programu 2000 mezi Malým a Velkým Lopeníkem zastřešené odpočívadlo s informační tabulí.
• Velká Javořina, NPR Velká Javořina
Velká Javořina (slovensky Veľká Javorina) je hora v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem, nachází se zde také vysílač (na slovenské straně).
Vrcholová část Javorina je součástí Národní přírodní rezervace Javořina, která zahrnuje pralesovitý porost na vápnitém flyši severního svahu a společenstvo horské louky na vrcholu a severním svahu Velké Javořiny. Od roku 2008 je současně na ploše 165 hektarů vyloučen jakýkoli zásah do lesního porostu – na Javořině byl vyhlášen prales.
Vysílač Velká Javořina (Velká Javorina) má asi 135 metrů.
Asi 3-4 km od vrcholu se nachází další vrchol Jelenec, který dříve sloužil jako vojenský prostor a je tam telekomunikační věž, která nyní chátrá. Věž je asi 30 metrů vysoká.
• Mikulčin vrch
Mikulčin vrch je hora a známé letní i zimní rekreační středisko na hřbetu Bílých Karpat. Jsou zde dobré lyžařské terény a několik lyžařských vleků. Jedná se i o křižovatku turistických tras. Je oblíbeným výchozím místem pro výstup na Velký Lopeník (5 km). Od horské chaty i z přístupové silnice je krásný výhled na slovenské hory a údolí.

Máte nějaký tip na výlet? Zaujala vás nějaká trasa? Pošlete nám Váš tip!

Mám skvělý nápad na výlet
CAPTCHA kód
CAPTCHA kód
* Položky označené hvězdičkou je nutné vyplňit pro správné odeslání formuláře.

Podobné výlety pro tento týden

Zobrazit další tipy na výlet