Aktuální stav v likvidaci následků Emmy
Zpracování probíhá tak, aby se minimalizovala rizika následné kůrovcové kalamity. Pracovníci Lesů České republiky, s. p. proto pečlivě sledují stav lýkožrouta smrkového na kalamitním dříví. Letos se kůrovec začal poprvé rojit na přelomu dubna a května. V současnosti jsou jeho larvy na počátku vývoje, což znamená, že nová generace může začít rojení v první polovině července. Tomu se přizpůsobuje i průběh zpracování.
Ani v oblastech kalamitou nepostižených Lesy České republiky, s. p. neponechávají nic náhodě a podnikají v lesích preventivní opatření. Dosud bylo pokáceno 127 000 lapáků a bylo instalováno 40 000 feromonových lapačů.
Vysvětlivky:
-
lapák – položený kmen, zpravidla přikrytý větvemi, určený k odchytu kůrovců – metoda se úspěšně používá téměř 200 let.
-
lapač – umělá past určená k odchytu kůrovců za pomoci umělého feromonu – metoda se úspěšně používá od počátku 80. let minulého století
-
kůrovec – v tomto případě lýkožrouti schopní se kalamitně přemnožit a hubit stojící stromy a rozvracet tak stojící porosty – lýkožrout smrkový, lýkožrout lesklý, případně lýkožrout menší a lýkožrout severský – jsou brouci o velikosti 2,5–4,5 mm žijící v lýku. Při svém žíru vytvářejí charakteristické chodby zvané požerky. Všechny druhy jsou přirozenou součástí lesních ekosystémů, cílem obrany proto není je vyhubit, ale udržovat v bezeškodném množství – tzv. základním stavu.
Bližší informace:
Bc. Radek Drahný, tiskový mluvčí Lesy České republiky, s. p.
tel.: 724 623 858
e-mail: mluvci@lesycr.cz
web: www.lesycr.cz