Cyklisté na Liberecku vítáni: Lesy ČR dokončily první etapu cyklostezky svaté Zdislavy

První etapu cyklostezky sv. Zdislavy dokončily letos v dubnu po roční stavbě Lesy ČR. Celkem 3,2 kilometry dlouhý úsek mezi Novým Borem a Svorem v Libereckém kraji přišel podnik na 13 milionů korun. V sobotu 6. května ho začne veřejnost užívat oficiálně.

Už od roku 2012 se připravoval krajský projekt 37 kilometrové cyklostezky sv. Zdislavy coby páteřní komunikace mezi Novým Borem a Bílým Kostelem nad Nisou. „Hlavní je odvést cyklisty z frekventované silnice I/13 a I/9 mezi Libercem a Děčínem. Stezka také naváže na cyklomagistrálu Ploučnice, Odra-Nisa i na vznikající cyklostezku Varhany,“ uvedl krajský ředitel Lesů ČR z Liberce Ludvík Řičář. Na projektu se podílejí obce Nový Bor, Svor, Cvikov, Kunratice u Cvikova, Velký Valtinov, Jablonné v Podještědí a Rynoltice.

Státní podnik se ujal stavby úvodní etapy. „Bude sloužit cyklistům a pěším, ale využije ji také lesní technika při naší hospodářské činnosti,“ dodal Řičář.

Stezka prochází krajem svaté Zdislavy, české šlechtičny, léčitelky a ochránkyně chudých, která ve 13. století žila na Lemberku a zasloužila se o vznik dominikánského kláštera či baziliky v Jablonném v Podještědí. Je patronkou tohoto kraje. O jejím životě byl natočen film V erbu lvice a známá je také z románu Jaroslava Durycha Světlo ve tmách.

V Hradci Králové 28. dubna 2017

Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.
Tel.: 725 257 900
E-mail: jouklova@lesycr.cz

Poznámky pro editory:
  • Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
  • Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.