D. Szórád v Bruselu: „V lesích se jen nehospodaří, slouží také veřejnosti. To je třeba ekonomicky zhodnotit“
Opatření spojená se změnami klimatu, výzva více využívat dřevo a biomasu jako ekologickou alternativu fosilních nerostných surovin, ekonomické vyčíslení funkcí lesa a další společná témata projednali zástupci evropských státních lesů 26. února v Bruselu. Na dvanácté valné hromadě asociace sdružující státní lesnické podniky Evropy zvané EUSTAFOR zastupoval Českou republiku Daniel Szórád, generální ředitel podniku Lesy ČR.
Asociace patří k nejvýznamnějším partnerům evropských komisí pro zemědělství a rozvoj venkova, životní prostředí či energetiku. Letošní návrhy Evropské unie k většímu využití dřeva v Evropě patří k aktuálním prioritám EUSTAFORu. „Dřevo a biomasa je nedoceněnou alternativou fosilních nerostných surovin. Potenciál evropského lesního hospodářství zatím v tomto směru zcela nevyužíváme. Je třeba investovat do nových a šetrných technologií. Čím více se bude dřevo využívat například ve stavebnictví, tím více v něm zůstane škodlivého oxidu uhličitého, takže se zlepší životní prostředí,“ uvedl Daniel Szórád. Hovořilo se také o adaptaci lesních porostů na dramatické změny klimatu a další kalamitní situace. Stejně jako čeští lesníci totiž řeší změny klimatu a s tím související sucho a kůrovcové kalamity i jejich kolegové v Evropě. „V každé zemi volí adekvátní přístup, ale s přírodními změnami se potýkají všichni,“ řekl Szórád.
Cílený rozvoj protierozních, vodohospodářských, rekreačních i preventivních opatření v lesích je také podstatným tématem zmíněným v Programu rozvoje venkova po roce 2020. „Jde o tak zvané ekosystémové služby. Zajímavé bude vyčíslit jejich hodnotu. Veřejnost je často považuje za samozřejmé,“ zmínil Szórád. Státní lesnické podniky v celé Evropě ročně investují stamiliony EUR na podporu tak zvaných mimoprodukčních funkcí lesů, a to bez nároků na jakékoliv kompenzace od státu či Unie. Také proto EUSTAFOR uspořádal na toto téma seminář. Představitelé evropské komise pro zemědělství a rozvoj venkova i životní prostředí a dále poslanci Evropského parlamentu diskutovali se zástupci EUSTAFORu o tvorbě nadnárodních legislativ ještě dřív, než se tato pravidla stanou národní normou. „Jak služby ocenit a zahrnout do bilance ekonomických výsledků podniků? Inspirovat se můžeme například u Britů,“ dodal Daniel Szórád.
Na snímku zleva: Daniel Szórád, generální ředitel podniku Lesy České republiky, a Piotr Borkowski, ředitel EUSTAFOR
V Hradci Králové 1. března 2018
Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.
Tel.: 725 257 900
E-mail: jouklova@lesycr.cz
Poznámky pro editory:
- Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
- Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.