Deset tisíc metrů krychlových dříví pokácel na Orlickoústecku silný vítr

V lesích u Letohradu a Mladkova na Orlickoústecku v Pardubickém kraji leží po dnešní větrné noci na zemi odhadem deset tisíc metrů krychlových dříví. Největší dopravní problémy způsobily popadané stromy na přibližně dvoukilometrovém úseku silnice první třídy číslo 11 mezi Žamberkem a Jablonným nad Orlicí.

Větrná smršť se přehnala tímto lesním úsekem kolem půl čtvrté ráno. Na silnici první třídy spadlo asi sto metrů krychlových dříví. Od brzkého rána se pracuje na zprovoznění trasy v obou směrech. „Většinu kmenů se podařilo už odstranit. Spolupracujeme i s hasiči a policií, která silnici uzavřela. Místo však stále není bezpečné. Naši smluvní partneři vyřezávají vyvrácené a znatelně nakloněné stromy, které cestu lemují a mohly by způsobit vážnou dopravní nehodu,“ uvedla lesní správkyně Jana Trejtnarová. Během pozdního středečního odpoledne by se měla silnice opět otevřít dopravě.

Více než 70 procent dříví spadlo v letohradském revíru. Nejvíce jsou postiženy lesy u Nekoře, ale i Mladkova či Lichkova. Desítky kmenů leží také na lesních cestách kolem Suchého vrchu, v okolí Pastvinské přehrady i na stezkách vedoucích k navštěvované dělostřelecké tvrzi Bouda. „Předpokládám, že hlavní turistické trasy uklidíme do týdne,“ řekla Jana Trejtnarová. Další případy plošného poškození lesa nejsou hlášeny v žádném jiném českém ani moravském regionu. Na Orlickoústecku se jedná o lokální jev typický pro letní bouřky.

V Hradci Králové 8. července

Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.
Tel.: 725 257 900
E-mail: jouklova@lesycr.cz

Poznámky pro editory:
  • Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
  • Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.