Jak reagovat na narušení lesů v Evropě
Promyšlenou krajinnou mozaikou různých lesních typů, monitoringem, jasným postupem při kalamitě a rychlým zásahem
Lesníci, akademici, vědci i zástupci zpracovatelského průmyslu diskutovali 4. dubna v Praze na mezinárodní konferenci pořádané Evropským lesnickým institutem na téma: Jak reagovat na narušení lesů v Evropě. Zúčastnil se i ministr zemědělství Miroslav Toman a generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.
Změna klimatu, sucho a nedostatek srážek vzbudily vážnou diskusi zástupců celého lesnicko-dřevařského sektoru v Evropě, kde lesníci napříč jednotlivými státy v několika posledních letech zachraňují lesy poškozené kůrovcem a jinými škůdci nebo větrem. Výrazně také přibylo požárů. „S kalamitami se musíme naučit žít, být na ně ale připravení a včas i rychle reagovat. Příroda se ovládnout nedá. Řešení vždy musí vycházet z objektivních a vědecky podložených faktů,“ zaznívalo opakovaně. Diskuse moderované bývalým švédským premiérem Göranem Perssonem se zúčastnilo 150 vystupujících z tuzemska i zahraničí. Současná evropská přírodní kalamita má vzhledem k vysoké hustotě obyvatel i negativní sociální dopady, jako je snížená dostupnost vody, menší rekreační využití lesů i zaměstnanost ve venkovských oblastech. Celoevropským tématem je nedostatek kvalifikovaného personálu s tím, že je třeba podporovat lesnické školství a celoživotní lesnické vzdělávání. Po několikaletém přetlaku smrkového dříví na trhu je dále v příštích desetiletích počítat s jeho menší dostupností. Využívá se zejména ve stavebnictví. Dřevozpracující průmysl se musí připravit na změnu technologií i výroby. „Diskuse potvrzuje, že boj s kalamitami, důsledky klimatické změny a zvyšování druhové rozmanitosti lesů je společné evropské a celosvětové téma. Podstatný je účinný monitoring výskytu škodlivých faktorů a rychlá reakce,“ uvedl generální ředitel státního podniku Lesy ČR Josef Vojáček. Jak tedy reagovat na narušení evropských lesů? Řešením je podle všeho promyšlená krajinná mozaika různých lesních typů. Důležitá je i mezinárodní spolupráce v monitoringu škodlivých vlivů, výměna expertů a jejich zkušeností i příprava kalamitních postupů.
V Hradci Králové 4. dubna 2019
Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.
Tel.: 725 257 900
E-mail: eva.jouklova@lesycr.cz
Poznámky pro editory:
- Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o 38,6 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
- Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.