Lesníci si v Beskydách posvítili na bezohledné motorkáře

Frýdek-Místek, 22. 10. 2008

Jasný vzkaz vyslali včera beskydští lesníci a policisté – stop bezuzdnému řádění motorkářů v lesích! Tomuto dlouhodobému problému čelíme v mezích našich možností kontrolními akcemi. Při té včerejší byli zadrženi dva jezdci na terénních motocyklech při bezohledné jízdě lesem v okolí Lysé hory. Na místě s nimi bylo zahájeno správní řízení. Za porušení zákazu vjezdu do lesa na území Chráněné krajinné oblasti Beskydy jim hrozí postih až do výše 100 000 Kč. Vzhledem k tomu, že jeden motorkář stroj použil jako zbraň a najížděl na policistu a druhý motorkář nebyl vůbec držitelem řidičského oprávnění, tak věc šetří také Policie ČR.

O tom, že problém nedovolené jízdy terénních motorek je v beskydských lesích palčivý, ví snad každý návštěvník hor. Kdo někdy musel z turistického chodníku uskakovat před řítícím se jezdcem na motorce si jistě dovede představit, jak těžké je tato individua chytit. Tito lidé jsou si dobře vědomi toho, že při vjezdu do lesa porušují zákon o lesích i zákon o ochraně přírody a krajiny. Spoléhají se na své silné stroje, kterými snadno ujedou a svou anonymitu si zajišťují „zakuklením“ do kombinézy a přilby tak, aby nebylo možné jezdce poznat. Identifikaci motorky znemožňují tím, že buď vůbec nemají SPZ nebo ji mají zakrytou. Proto je výsledek včerejší akce, při níž byli zadrženi dva jezdci, nutné považovat za úspěch.

Lesníci a ochránci přírody nejsou proti motokrosovému sportu jako takovému. Musí být ale provozován v místech k tomu vyhrazených. Existují přece zdevastované plochy, třeba na haldách na Karvinsku, kde by tato aktivita mohla být po dohodě s vlastníky pozemků a orgány státní správy a samosprávy provozována. Nikdo si ale nemůže plést jedinečnou beskydskou přírodu s motokrosovým závodištěm.

Bližší informce:

Bc. Radek Drahný, tiskový mluvčí Lesy České republiky, s. p.
tel.: 724 623 858, e-mail: mluvci@lesycr.cz, www.lesycr.cz
Ing. Jan Rohan, lesní správce Lesní správa Frýdek-Místek, Lesy České republiky, s. p.
tel.: 724 523 110, e-mail: rohan.ls110@lesycr.cz, www.lesycr.cz