Lesy ČR dělají opatření proti zlodějům vánočních stromků

Za deset dní jsou Vánoce. Přestože je výběr stromků na trhu obrovský a největší zájem je tradičně o kavkazskou jedli, která v tuzemských lesích neroste, může se někdo načerno vypravit i pro lesní stromek. Lesníci tedy posílili hlídky a potenciální vánoční stromky natírají a prostřihují. Zloděje čeká až 15tisícová pokuta.

„Už od listopadu jsme ve státních lesích posílili hlídky a stromkům, které by se mohly zalíbit zlodějům, prostřihujeme korunu, aby se snížila jejich estetická hodnota. Účinný je také chemický postřik. Stromkům neblíží, ale silný zápach v teple zloděje nepříjemně překvapí,“ řekl Jiří Groda, vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody z podniku Lesy ČR.

V posledních letech má veřejnost největší zájem o kavkazskou jedli. Oproti jedli bělokoré z tuzemských lesů má pravidelně rostlou korunu a na větvích více jehlic. Většina prodávaných stromků se pěstuje na plantážích jiných vlastníků, než jsou Lesy ČR. Podnik ročně prodává asi sedm tisíc stromků, polovinu z plantáží a zbytek z lesních prořezávek. „Prodejcům nekonkurujeme, uspokojujeme jen místní poptávku,“ pokračoval Groda. Průměrný stromek vyjde na 165 korun. Ceny se liší podle druhu i velikosti, nejlevněji vyjdou smrky. „Výnos z této činnosti se téměř rovná nákladům. Vnímáme to spíš jako službu veřejnosti,“ uvádí ekonomický ředitel Lesů ČR Daniel Vlkanova.

K Vánocům patří také jmelí. Podle Lesního zákona je jeho sběr v lese zakázán. Vlastník lesa může z tohoto zákazu udělit výjimku. „Ročně jich vystavujeme několik,“ doplňuje Groda. Většina jmelí se ale trhá na listnatých stromech, tedy v alejích mimo les nebo na zahradách, kde je sběr jednodušší.

V Hradci Králové 14. prosince 2018

Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.
Tel.: 725 257 900
E-mail: eva.jouklova@lesycr.cz

Video – „Opatření proti zlodějům vánočních stromků“