Na změnu klimatu připravují Lesy ČR krajinu stovkami svých vodohospodářských projektů
Hradec Králové, 2. února 2023 – V Den mokřadů, tedy 2. února, připomínají Lesy ČR svůj zásadní vodohospodářský program Vracíme vodu lesu. Od roku 2019 podnik dokončil 500 staveb za 850 milionů korun a další projekčně připravuje. V krajině tak zadržují vodu stovky tůní i mokřadů, obnovených lesních nádrží nebo přírodně meandrujících potoků.
Lesy ČR coby správci 38 tisíc kilometrů drobných vodních toků v zemi provádějí přírodě blízká opatření, která zadrží vodu v krajině a zmírní sucho. „Každoročně obnovíme nebo vybudujeme 250 tůní a mokřadů. Jde většinou o technicky jednoduché, levné a účinné terénní úpravy, které prospějí krajině i vodomilným rostlinám a živočichům,“ řekl generální ředitel podniku Dalibor Šafařík.
Podnik záměrně obnovuje přirozený vodní režim lužních lesů, mokřadů, pramenišť, rašelinišť a upravuje využití lesnických melioračních sítí. „Naše vodohospodářská opatření patří k evropským adaptačním změnám v lesnickém hospodaření, kterými reagujeme na změny klimatu,“ uvedl Šafařík.
Letos Lesy ČR vyčlenily v rozpočtu 250 milionů korun, které využijí při realizaci 180 projektů a projekční přípravě 110 dalších. Patří mezi ně i zcela výjimečný projekt zaměřený na obnovu vodního režimu v lužních lesích na jihomoravském Soutoku.
Příklady dokončených tůní a mokřadů:
Obnovená Borkovická blata na Táborsku
Mokřad u revitalizovaného vodního toku v Dlouhém Újezdě na Tachovsku
Tůně u revitalizovaného přítoku Třeslice v chráněné krajinné oblasti Broumovsko
Tůně u revitalizovaného toku Raduňka na Opavsku
Mokřady u revitalizovaného Zádolského potoka na Svitavsku
Více na www.vracimevodulesu.cz.
Kontakt: Eva Jouklová; tisková mluvčí Lesy ČR, s.p.;+420 725 257 900;eva.jouklova@lesycr.cz