Pozvánka pro veřejnost: akce s Lesy ČR v sobotu 27. srpna

  • Den dětí spolu s Městem Nové Hrady, okres České Budějovice, Jihočeský kraj
  • Lesnický den v Panském lomě, Horní Hanychov – část Liberce, Liberecký kraj

Den dětí spolu s Městem Nové Hrady, okres České Budějovice, Jihočeský kraj

Loučení s prázdninami aneb Zpátky do lesa než začne škola – tak se jmenuje odpolední zábavní program, který na sobotu 27. srpna připravilo Krajské ředitelství LČR České Budějovice ve spolupráci s Městem Nové Hrady a pobočkou Ústavu pro hospodářskou úpravu lesa v Českých Budějovicích. „Vzájemná spolupráce nám umožňuje pořádat větší počet rozsáhlejších akcí lesní pedagogiky, letos jsme společně zajišťovaly například program  na Pohádkovém lese v Rudolfově nebo na Dětském dni na Olšině ve Vojenském prostoru Horní Planá,“ pochvaluje si zástupce ředitele KŘ LČR České Budějovice Kamil Bjaček.

 „Vychutnáme si (dosud) prázdninovou přírodu všemi smysly,“ slibují pořadatelé všem, kteří v sobotu od 15 hodin přijdou na novohradské náměstí a vydají se na zhruba kilometrovou trasu s nejrůznějšími hravými stanovišti. Stezka bude končit v tábořišti Sokolí hnízdo, kde bude možné průběžně vytvářet prázdninový, dřevěný totem a po té se od 18. hodiny občerstvovat při tradiční „opékačce“. Suroviny je ovšem třeba si donést s sebou, pořadatelé zajistí pouze pití. Vhodné oblečení do lesa, na hraní i na tvoření je nutné, při nepřízni počasí se akce uskuteční v Koželužně.

Lesnický den v Panském lomě, Horní Hanychov – část Liberce, Liberecký kraj

Lesní správa LČR Ještěd a Krajské ředitelství LČR Liberec zve všechny holky a kluky na den plný lesnických her, soutěží a atrakcí. Trasa dlouhá 1,5 km vede z Horního Hanychova, kousek od Ružového Paloučku, do Panského lomu po lesní cestě, vhodné i pro kočárky.

Na zábavnou stezku můžete vystartovat mezi 9. a 11. hodinou, následný doprovodný program pak končí mezi 13. a 14. hodinou. V Panském lomu a cestou k němu vás čeká setkání s odborníky, kteří se starají o les v libereckém regionu. Ověříte si své znalosti o lese a přírodě při plnění zajímavých úkolů. Na konci trasy jsou připraveny další atrakce – předvádění dravých ptáku, lovecká hudba, projížďky na koních, lukostřelba nebo tombola s hodnotnými cenami. V cíli se posilníte vlastnoručně opečeným buřtíkem. „Můžete si zasoutěžit nebo se jen pobavit, vítězem je každý účastník, protože malá pozornost je připravena pro každého,“ slibuje  za pořadatele  Václav Köhler z Lesní správy LČR Ještěd.

Do Horního Hanychova se můžete dostat autem nebo tramvají (cesta je dobře značená). Na start zábavné stezky  pak dojdete nejlépe pěšky – ze stanice Spálenište po  vyznačené cestě Hraběcí ulicí. Akce se bude konat i za nepříznivého počasí.

V Hradci Králové, 26. srpna  2011

Zbyněk Boublík
Tiskový mluvčí Lesů ČR
Tel.: +420 724 813 301,
E-mail: Boublik@lesycr.cz

Poznámky pro editory:
  • Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku (což představuje šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR) a pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků (tj. přibližně o jednu třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR).
  • Podnik ročně vytěží v průměru 7 až 8 milionů m 3 dřeva.
  • Lesy ČR jsou držiteli Osvědčení o účasti v regionální certifikaci lesů systémem PEFC na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.
  • Organizace spojených národů (OSN) vyhlásila rok 2011 Mezinárodním rokem lesů (International Year of Forests – IYF). Cílem akcí uskutečněných pod hlavičkou tohoto roku je připomenout veřejnosti význam lesů a lesního hospodářství pro společnost. Ústředním mottem roku je „Lesy pro lidi”. K veřejnosti se dostanou informace vysvětlující vliv lesů na stav klimatu, vliv lesů na kvalitu vody a ovzduší, význam dřeva jako obnovitelné suroviny, význam péče o les a další témata.