Projekt Krušnohorská bílá stopa
Díky projektu Krušnohorská bílá stopa se běžecké trasy na krušnohorských hřebenech propojily do unikátního celku. Stopy spojují oblasti Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice a Telnice. Pro běžkaře je tak připraveno zhruba 350 kilometrů tras, které navazují i na stopy na německém území. Nadmořská výška tras se pohybuje od 750 do 950 metrů, což dává záruku kvalitních sněhových podmínek. Ústecký kraj proto projekt podpořil. Za přispění 400 tisíc korun z fondu hejtmana byla loni zakoupena sněžná rolba k úpravě běžeckých stop v oblasti Dlouhé Louky, milion korun byl vyčleněn pro letošní rok na údržbu a značení spojených běžeckých tras, obdobně jako je tomu i u údržby a značení turistických tras a cyklotras.
Spolu s příznivými reakcemi vyznavačů běžeckého lyžování ale v posledních dnech zaznamenali zástupci Krušnohorského klubu, který projekt Krušnohorská bílá stopa připravil, také informace o tom, že běžecké trasy nejsou bez chyby. Někteří běžkaři poukazovali na to, že stopa byla na některých místech rozježděná. Na vině prý byli jednak neukáznění majitelé čtyřkolek a údajně také lesníci. „Na základě těchto podnětů jsem se spolu s krajským radním Vlastimilem Doležalem sešel se zástupci Lesů České republiky, s. p. Jejich přístup byl vstřícný a konstruktivní a našli jsme společnou řeč. Shodli jsem se na tom, že bude možné sladit potřeby a zájmy Lesů České republiky, s. p. a běžkařů. Kromě vyřešení zmiňovaných problémů s rozježděnou stopu jsme se bavili také o tom, jak do budoucna běžecké trasy ještě zatraktivnit,“ uvedl Petr Fiala.
Zástupci Lesů ČR se na zlepšení podmínek pro běžkaře v Krušných horách již podílejí. „Ve spolupráci s lyžaři jsme pomáhali s vytipováním tras po lesních cestách a z naší strany došlo k omezení jejich využívání po dobu sněhové pokrývky. Umožníme také běžkařům vstup do obory Fláje po Jihobřežní cestě pro propojení středisek Klíny a Dlouhá louka. Za připomenutí stojí také vybudování lyžařské cesty pod Lichtanwaldem, které nás stálo zhruba 100 tisíc korun. Celkově jsme do podpory běžeckého lyžování na Krušnohorsku investovali v poslední době několik set tisíc korun“ řekl ředitel krajského inspektorátu Lesů České republiky Jan Ferkl.
Z jednání vyplynulo, že po 20. lednu by již běžecké stopy neměly být lesním provozem nijak rušeny, neboť práce v lese již budou ukončeny. Ještě během zimy bude také podél běžeckých tras instalováno standardní značení. Zástupci Lesů České republiky, s. p., Ústeckého kraje i Krušnohorského kubu se také dohodli na tom, že budou společně apelovat na ukázněné chování návštěvníků Krušných hor, aby nedocházelo k odhazování odpadků nebo vjíždění mimo vyznačené běžecké trasy. „Chceme, aby spolupráce s Lesy České republiky, s. p. byla postavená na vzájemné ohleduplnosti všech zúčastněných. Letos na jaře se sejdeme znovu, vyhodnotíme zimní sezónu a řekneme si, jak postupovat dál a co případně zlepšit,“ uzavírá náměstek hejtmana Petr Fiala.
Naše podpora běžeckému lyžování vychází z tzv. Programu 2000. Tento program Lesy České republiky, s. p. přijaly již v roce 1999 na podporu a rozvoj veřejně prospěšných funkcí lesa. V rámci jeho realizace je prováděno například budování odpočinkových míst v lese, údržba exponovaných cest, opravy a údržba regionálně a historicky významných objektů a staveb, péče o památné stromy a aleje a mnoho dalších aktivit.
Bližší informace:
Bc. Radek Drahný, tiskový mluvčí Lesy České republiky, s. p.
tel.: 724 623 858, e-mail: mluvci@lesycr.cz , www.lesycr.cz
Mgr. Veronika Kindlová, tisková mluvčí Ústeckého kraje
tel.: 737 203 666, e-mail: kindlova.veronika@kr-ustecky.cz, www.kr-ustecky.eu