Pyrotechnici zahájí v Bořím lese devátou etapu průzkumu

Hradec Králové, 31. října 2022 – Devátá etapa pyrotechnického průzkumu v Bořím lese u Valtic v Jihomoravském kraji zadávaného Lesy ČR může začít, smlouva je podepsaná. Práce na 36,72 hektarech provede společnost Zámecký lihovar Domoradice, která uspěla s nejlepší nabídkou.

Boří les je součástí turisticky oblíbeného Lednicko-valtického areálu. Do roku 2015 nechal stát vyčistit 250 hektarů lesa, v němž se nacházela munice z továrny MUNA a jejího muničního skladu, které vyhodili v roce 1945 do vzduchu ruští pyrotechnici. Dalších 500 kontaminovaných hektarů lesa se v roce 2015 ujal podnik Lesy ČR. 

„Zatím se nám podařilo vyčistit 80 procent území, tedy 350 hektarů lesa a pokračujeme. Devátá etapa by měla skončit do 24. listopadu příštího roku a celý průzkum do roku 2026,“ předpokládá Miroslav Svoboda, ředitel Lesního závodu Židlochovice. Lesy ČR dosud za pyrotechnické práce zaplatily 39 milionů korun. Bylo nelezeno 36 tisíc kusů munice, například dělostřelecké granáty, pěchotní munice, náboje do velkorážných kulometů různé ráže a další munici.

Veškeré informace a postupy sdílí Lesy ČR v rámci pracovní skupiny MUNA s dalšími partnery, tedy Policií ČR a její Pyrotechnickou službou, Městem Břeclav a složkami integrovaného záchranného systému.

 

Kontakt: Eva Jouklová – tisková mluvčí; Lesy ČR, s.p; +420 725 257 900; eva.jouklova@lesycr.cz