Výzva, která hoří: V lesích nekuřte ani nerozdělávejte oheň!

V říjnu zasahovaly v lesích stovky hasičů

Letos na podzim opakovaně hořelo v lesích na různých místech republiky. Většinou kvůli lidské nedbalosti. Lesy ČR evidují od července 50 požárů! Podstatně větší než hospodářská je škoda ekologická. Požár mění celý lesní ekosystém.

Sucho pořád trvá a vznícení lesa není v posledních týdnech výjimkou. Příčinou je nejčastěji nedbalost. Lidé si nechtějí nic odepřít, a tak v lesích rozdělávají ohně a nedopalky cigaret končí ve vyschlém listí nebo hrabance – i přes zákazy uvedené v Lesním zákoně. Co s tím? „Apelujeme na veřejnost, aby respektovala přírodu a tedy i zákon. Požár poškodí celé lesní prostředí, faunu i flóru, porosty se musí nákladně rekonstruovat, a to jen kvůli nedbalosti,“ uvedl Josef Vojáček, generální ředitel státního podniku Lesy ČR.

Za loňský rok hořelo ve státních lesích 126krát, oheň postihl 26 hektarů. Letos během necelých deseti měsíců hasiči zasahovali na 46 hektarech lesa u 130 požárů. V posledních dvou týdnech jejich počet stoupá. Neobvykle teplé říjnové počasí láká lidi do přírody.

K větším patří požár z minulého týdne, který v Tiských skalách na Děčínsku v Ústeckém kraji vypukl ve čtvrtek 11. října. Uhasit se ho podařilo o tři dny později. „Oheň zasáhl v nepřístupném skalnatém terénu asi dva hektary různověkého lesa. Na místě zasahoval vrtulník a hasiči, včetně německých. Škoda se odhaduje asi na půl milionu korun,“ řekl lesní správce z Děčína Jiří Toms. Dva další požáry se v této lokalitě objevily také v neděli 14. října na Liboucheckých skalách a pod rozhlednou na Vysokém Sněžníku. Naštěstí se je podařilo zlikvidovat hned v zárodku. Větší požár vypukl 14. října v Káraném na Mělnicku. Hořely čtyři hektary lesa, oheň zasáhl mladé, dospívající i starší porosty. Předběžná škoda je vyčíslena na 400 tisíc korun. V pondělí 15. října hořely dva hektary lesa v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny v Libereckém kraji. Ve skalnatém terénu zasahovali do dnešního rána dobrovolní i profesionální hasiči. „Chytnul podrost, listí a hrabanka. Na dřevě škoda nevznikla, lesní ekosystém ale oheň poškodil určitě,“ řekl Václav Vacek, lesní správce z Frýdlantu v Čechách.

Další menší lesní požáry se škodou odhadovanou do 20 tisíc korun v říjnu řešili hasiči také například na Znojemsku v Jihomoravském kraji, dále v Nejdku u Hranic nebo u Města Albrechtic v Moravskoslezském kraji, v Chlumu u Třeboně či v Klikově v Jihočeském kraji, také v Podještědí a v okolí Ještědu u navštěvovaného skalního útvaru Kamenná vrata, u Lázní Kynžvart a včera hořelo také v lesích u Žďáru u Tachova v západních Čechách.

V Hradci Králové 16. října 2018

Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.
Tel.: 725 257 900
E-mail: eva.jouklova@lesycr.cz

Poznámky pro editory:
  • Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o 38,6 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
  • Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.