Výzvy KLDS jsou účelové a nesmyslné
KLDS protestuje proti tomu, co sama způsobila. Poslední zrušený tendr, měl přinést až desetiletou jistotu a perspektivu. Nemalý díl na zrušení předchozího tendru a tím i na vzniku současné situace má i KLDS.
Pro KLDS není dostačující ani záruka ministra Fuksy, který minulý týden na tiskové konferenci představil nejen model lesnické zakázky, ale i harmonogram tendrů na práce v lesích, včetně ujištění, že práce v lesích nebudou přerušeny.
Připravené jednoroční tendry jsou překlenovacím obdobím do doby, než vláda projedná koncepci dlouhodobějších řešení pro státní lesy. Dřevozpracující firmy budou od 1. 1. 2011 v lesích pracovat a dodávky dříví nebudou přerušeny. Lesy ČR dodávají na trh přitom necelých 50% dřevní suroviny.
Téma tiskové konference KLDS je jasnou snahou zasahovat do chodu státního podniku, včetně personálních záležitostí soukromými firmami. Uvnitř KLDS ani z daleka neexistuje názorová jednotnost jejích členů na situaci v lesním hospodářství.
Aktivity KLDS nejsou ničím novým. Historie tendrů je vždy provázena snahou o ovlivňování jejich podoby a získávání výhod.
Dosavadní praktiky musí skončit. Nelze připustit, aby někdo získal pro sebe výhody na úkor druhých tím, že své individuální zájmy hlásí mediálně a zastřeší se oborovým sdružením. Stejně absurdní je i snaha soutěžitele rozhodovat o vnitřních záležitostech toho, kdo soutěž vyhlašuje.
Tvrzení KLDS o „totální destabilizaci“ je naprostý nesmysl. LČR nikdy ve své historii nebyly v tak dobré ekonomické a odborné kondici, jako v současné době. Letos má podnik nejlepší ekonomické výsledky za celou jeho historii, úspěšně likviduje rizika kůrovcových kalamit, zajišťuje v historii nevyšší výsadbu lesních ploch, odstraňuje následky povodňových škod.
Odvolání managementu LČR není v kompetenci KLDS, ale výhradně ministra zemědělství. KLDS si už musí konečně uvědomit, že nemůže a nebude rozhodovat o tom, kdo bude generálním ředitelem LČR, ani o podmínkách tendru jak tomu možná bylo v minulosti zvykem.
V Hradci Králové, 27.srpna 2010
Poznámky pro editory:
- Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku (což představuje šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR) a pečuje o téměř 20 tisíc kilometrů vodních toků (tj. přibližně o čtvrtinu délky vodních toků a bystřin v ČR).
- Podnik ročně vytěží v průměru 7 až 8 milionů m3 dřeva.
- Lesy ČR jsou držiteli Osvědčení o účasti v regionální certifikaci lesů systémem PEFC na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.