Zapsání Jizerskohorských bučin na seznam UNESCO je také oceněním práce lesníků

Hradec Králové, 4. srpna 2021 – Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je od letošního července na seznamu světového dědictví UNESCO. Porosty spravují Lesy České republiky, pro něž je tento úspěch důkazem nalezeného kompromisu lesnického hospodaření a ochrany přírody.

Zástupci výboru OSN posuzovali porosty přímo v terénu během loňského září. „Ocenili zachovalý asi 180letý bukový porost, pokud jde o biodiverzitu, ale i kontinuitu a rozlehlost území od Tišiny přes Paličník k Oldřichovskému Špičáku,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček, který zařazení této oblasti na seznam UNESCO považuje za velký úspěch práce lesníků. „Ukazuje se, že je vyvažování ekonomického a ekologického pilíře lesnického hospodaření možné. A nejen v této lokalitě,“ dodal.

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny s komplexem smíšeného, převážně bukového lesa a řadou skalních útvarů se rozkládá na bezmála 950 hektarech. Lesy ČR jsou majoritním vlastníkem pozemků a od roku 2007 zachovávají asi 71 hektarů po dohodě s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR v bezzásahovém režimu. Na tomto území se lesní ekosystémy vyvíjejí bez vlivu člověka, takže je možné sledovat jejich samovolný vývoj.

Rezervace je také kromě jiného unikátní genovou bankou původních dřevin, jako je buk lesní a javor klen, jedle bělokorá, jilm horský, jasan ztepilý, dub zimní, lípa srdčitá a velkolistá a javor mléč nezastupitelných pro obnovu lesních ekosystémů Jizerských hor a Krkonoš.


Kontakt:
Eva Jouklová – tisková mluvčí; Lesy ČR, s.p.; +420 725 257 900; eva.jouklova@lesycr.cz