Zimní sezóna sběru šišek skončila, smrkových je letos 83 tun

Počátkem dubna skončila zimní sezóna sběru šišek. Do Semenářského závodu Lesů ČR v Týništi nad Orlicí se z celé republiky svezlo 83 tun smrkových a 13 tun borových šišek. Letošní úrodu tam budou zpracovávat celý rok.

Plody a šišky lesních dřevin se sbírají po celý rok. V zimě však vrcholí sběr semen. Od konce listopadu se až do března sbíraly šišky smrků. V lednu se přidaly šišky borovice a modřínu. Podle očekávání se letos sebralo nejvíce smrkových šišek. „Úroda smrku byla nadějná už v loňské sezóně, ale dlouhé deště během kvetení v Čechách způsobily, že se nakonec sbíralo především na Moravě, a to celkem 44 tun,“ řekla ředitelka závodu Zuzana Neznajová. Poslední velká úroda smrkových šišek byla v sezóně 2006/2007. Tehdy se ve státních i soukromých lesích sebralo dokonce 114 tun. „Pokud je úrodný rok, bývá velmi dobrá i kvalita získaných semínek, což je důležité pro skladování. Z letošních 83 tun smrkových šišek vyluštíme 2 300 kilogramů semene. Z 13 tun borových šišek pak 200 kilogramů semene. Vše uložíme a opět využijeme v době neúrody,“ dodala Neznajová. Semínka se tak opět vrátí do lesa. Nejdříve do lesních školek, kde z nich vypěstují sazeničky lesních dřevin, a následně k lesním dělníkům, aby je vysadili.

Smrk plodí nejvíce v intervalu sedmi až deseti let, ostatní jehličnaté dřeviny od pěti do osmi let a listnáče obvykle od dvou do tří let. U borovice jsou úrody vyrovnanější, sbírá se pravidelně, takže je zásoba osiva doplňována průběžně. „Rychlejší, bezpečnější a samozřejmě i levnější je sběr šišek z pokácených stromů. Trhače nic nezdržuje a nemusí mít ani takovou fyzičku. Když ale potřebujeme doplnit zásoby semene v porostech, kde se z různých důvodů dříví netěží, nezbývá nic jiného, než se vydat do korun stromů,“ dodala ředitelka Neznajová.

V Hradci Králové, 14. dubna 2015

Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.
Tel.: 725 257 900
E-mail: jouklova@lesycr.cz

Poznámky pro editory:
  • Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
  • Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.