Historickou nádrž zrekonstruovaly na Plzeňku Lesy ČR
Hradec Králové, 20. prosince 2022 – Rekonstrukci historické vodní nádrže Oborák na Bučeckém potoce právě na Plzeňsku dokončily za 10,5 milionů korun Lesy ČR. I tímto projektem podnik pomáhá zadržet vodu v krajině v době klimatické změny.
Lesy ČR v rámci svého největšího vodohospodářského programu Vracíme vodu lesu od roku 2019 investovaly do 500 staveb celkem 850 milionů korun a stovky dalších projekčně připravují.
Více o nich zde: www.vracimevodulesu.cz.
Mezi letošní dokončené projekty patří zrekonstruovaná nádrž Oborák. V krajině zadrží až 88 tisíc metrů krychlových vody a zatopí 39 tisíc metrů čtverečních.
„Nejprve jsme odstranili ze zátopy sediment a ze břehů náletové dřeviny. Poté následovala oprava 105 metrů dlouhé a bezmála pět metrů vysoké hráze, po níž vede asfaltová komunikace, a instalace nové spodní výpusti i bezpečnostního přelivu. Ten převede stoletou vodu,“ řekl Luděk Písařík, náměstek oblastního ředitele Lesů ČR v západních Čechách pro vodní hospodářství a investice. „Bezpečnostní přeliv tvoří železobetonová konstrukce obložená kamenem. Více než čtrnáctimetrová přelivná hrana se zužuje k propustku pod silnicí a vodu do přírodního koryta toku odvede balvanitý skluz se stabilizačními prahy,“ dodal.
Projekt spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství.
Název Oborák souvisí s historickou Sechutickou oborou, v níž se od 16. století chovali daňci, později divoká prasata, srnčí i jelení zvěř. Obora zanikla v 90. letech 19. století kvůli stavbě železniční trati mezi Mladoticemi a Kralovicemi. Nádrž se podle všeho vybudovala na jejím okraji ve druhé polovině 18. století, což plyne z provedeného dendrochronologického průzkumu archeologů z Muzea a galerie severního Plzeňska, kteří datovali umístění obou původních jedlových dílů vypouštěcího potrubí nádrže. Ty jsou dnes vystavené v sídle muzea, tedy v Mariánské Týnici u Kralovic na Plzeňsku.
Kontakt: Eva Jouklová – tisková mluvčí; Lesy ČR, s.p; +420 725 257 900; eva.jouklova@lesycr.cz