Memorandum o Ždánickém lese
Podepsáno: 23. 7 . 2024
Kým: Ministr zemědělství Marek Výborný, ministr životního prostředí Petr Hladík, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík, Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny
Cíl: Zvyšování biodiverzity a obnova porostů šetrnými způsoby propojujícími hospodářskou funkci lesů a podporu mimoprodukčních funkcí
Znění memoranda: Memorandum o zlepšení péče a ochrany Ždánického lesa (pdf, 2 MB)
Plnění memoranda ze strany Lesů ČR
Ještě před podpisem:
7. 3. 2024 – venkovní exkurze na polesí Lovčice se starosty mikroregionu Ždánicko |
Lesy ČR + starostové mikroregionu Ždánicko
Předmětem exkurze bylo prezentování aktuálního hospodaření ve Ždánickém lese, zejména obnovy mýtních porostů formou maloplošných clonných sečí (kotlíků) a jednotlivého výběru.
18. 7. 2024 – konzultace s pochůzkou k posouzení vhodných obnovních postupů a dalšího obhospodařování porostů v navrhovaných chráněných územích ve Ždánickém lese |
Lesy ČR + Školní lesní podnik Křtiny
V rámci společné schůzky byly posouzeny přírodní podmínky a dosavadní stav lesních porostů ve Ždánickém lese. Dále byly vybrány čtyři pěstební modely přírodě blízkého hospodaření: maloplošné podrostní hospodářství, hodnotové přírůstové hospodářství, les trvale tvořivý a střední les.
23. 7. 2024 – PODPIS MEMORANDA |
---|
13.-16. 8. 2024 – příprava vybraných porostů na tvar lesa středního (obnovujícího se pařezovou výmladností a zároveň ze semen) |
LČR + Mendelova univerzita v Brně + Školní lesní podnik Křtiny
Výběr a vyznačení ploch vhodných k převodu hospodaření. Exkurze v ŠLP zaměřená na hospodaření ve středním lese.
12. 9. 2024 – jednání k posouzení konceptu AOPK ČR zaměřené na konečné určení bezzásahových ploch |
Lesy ČR + Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – přizván zástupce Krajského úřadu Jihomoravského kraje
Na jednání byla nalezena shoda na vymezení maloplošně chráněných území a plošně významnějších bezzásahových ploch v komplexu Ždánického lesa.
27. 9. 2024 – jednání o „Modelech hospodaření v diferencovaných oblastech území Ždánického lesa“ |
Lesy ČR + Školní lesní podnik Křtiny
Jednání bylo zaměřeno na aplikaci vhodných přírodě blízkých modelů hospodaření odpovídajících rozličným podmínkám jednotlivých oblastí Ždánického lesa .
14. 1. 2025 – finální specifikace konkrétních modelů hospodaření, které budou uplatňovány ve Ždánickém lese |
Lesy ČR + Agentura ochrany přírody a krajiny ČR + Školní lesní podnik Křtiny + Krajský úřad Jihomoravského kraje
Ve vymezených maloplošně chráněných územích, která zaujímají desetinu celkové plochy Ždánického lesa, bude uplatňováno hospodaření podle modelů navržených k podpoře ochranou přírody preferovaných fenoménů. Tedy biotopů i vyskytujících se zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Kromě těchto území jsou dále vymezeny dvě desítky významných biotopových ploch, na kterých bude ponecháno k samovolnému vývoji a k zetlení více než 7000 m3 dřevní hmoty. V průběhu platnosti následujícího lesního hospodářského plánu pak bude v lesních porostech, jednotlivě či ve skupinách, vyznačeno a ponecháno minimálně osm tisíc biotopových stromů.
Mimo maloplošně chráněná území budou aplikovány modely hospodaření ve vazbě na klimatické, stanovištní a růstové podmínky s cílem postupného vytvoření prostorově a druhově diferencované struktury lesa. Postupy, které jsou uplatňovány v jednotlivých modelech, vycházejí z principů přírodě blízkého lesního hospodaření. Dochází tak ke zvýšení podpory mimoprodukčních funkcí lesa bez opomenutí jeho hospodářské funkce.