Venerovského memoriál

Datum publikace:

Ve dnech 25.-27.3.2018 proběhl na ve sportovním areálu FIS na Štrbském Plese již 54. ročník „Venerovského memoriálu – mistrovství lesníků SR v lyžování s mezinárodní účastí.“

První ročník závodu se konal v roce 1947. Jeho základní myšlenkou byla prezentace práce lesníků, kteří v zimních podmínkách při výkonu svého povolání musí nevyhnutelně zvládat v náročných horských podmínkách také pohyb na lyžích. Zároveň je závod památkou na Dimitrija Venerovského, lesního inženýra a taxátora, který zahynul při Slovenském národním povstání. Závod je rozdělen do dvou částí, kdy v první se závodí v běhu na lyžích volnou technikou se střelbou a v druhé části v obřím slalomu. Podmínkou je absolvovat obě části, jejích výsledky se pro konečné vyhlášení mistra Slovenska sčítají do tzv. kombinace.

Na 54. ročníku Venerovského memoriálu zastupovala Lesy České republiky devítičlenná výprava, jejíž sportovní počínání mezi více než stovkou sportovců ze Slovenska, Česka, Polska a Maďarska lze považovat za velice úspěšné. Všichni reprezentanti Lesů ČR se ve vždy objevovali v první polovině výsledkových listin a navíc při prvním soutěžním dni se v disciplíně běhu na lyžích se střelbou umístil na 1. místě v kategorií M1 Zdeněk Melša (LS Dvůr králové), který zaběhl i absolutně nejrychlejší čas ze všech kategorií. V běhu na lyžích se na 2. místě v kategorií Ž1 umístila Monika Bláhová (Ř LČR). Druhý soutěžní den úspěchy pokračovaly i v druhé disciplíně – obřím slalomu. Na 1. místě v kategorií Ž1 se umístila Monika Bláhová, které zároveň zajela celkově nejrychlejší čas ve sjezdu mezi ženami. Druhý úspěch ve sjezdu zajistil svým 1. místem v kategorií M3 Petr Mencák (Ř LČR), který zajel celkově třetí nejrychlejší čas mezi muži.

Úspěchy v jednotlivých disciplínách zajistily Monice Bláhové v kategorií žen v celkovém pořadí kombinace skvělé celkové 2. místo, s malým odstupem za domácí favoritkou Andreou Machyniakovou (Lesy SR, s.p) a celkové 3. místo v kombinaci si vyjel Zdeněk Melša. Před ním se umístili jen domácí borci Lubomír Machyniak (Lesy SR, s.p.) a Marek Hudáček (ŠL TANAPu).