Jizerská oblast tmavé oblohy je desetiletá

Přesně 4. listopadu 2009, tedy před deseti lety, vyhlásilo několik partnerů, mezi nimi i Lesy České republiky, Jizerskou oblast tmavé oblohy. Zakladatelé tohoto česko-polského parku upozornili na světelné znečištění znatelné desítky kilometrů od velkých měst.

Také v Jizerských horách se projevuje světlený smog. Vymezená Jizerská oblast tmavé oblohy je ale téměř neosídlená a méně světelně znečištěná. „Je to malý ostrůvek tmy na planetě. Proto ji chráníme, udržujeme a upozorňujeme na nepříznivý vliv umělého osvětlení na člověka i přírodu,“ uvedl Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů ČR v Liberci.

Oblast se rozkládá na 75 kilometrech čtverečních na území dvou států, 800 metrů nad mořem podél horního toku Jizery. Na české straně sahá od Martinského údolí,  Václavíkovy studánky  přes  osadu  Jizerka  po  horu  Smrk. V  Polsku  pokračuje  po  Vysokém Jizerském hřebenu,  obepíná  Velkou  Jizerskou louku a osadu Orle. Hranice vedou většinou po hřebenech. Odtud je dobře vidět Mléčná dráha a téměř dva tisíce hvězd – ve velkoměstech stokrát méně.