Lesnický park Bezděz je příkladem trvale udržitelného hospodaření v lesích

„Území pro přírodu i pro lidi.“ Takové je motto Lesnického parku Bezděz, vzácného přírodního území na Českolipsku v Libereckém kraji. Do konce letošního roku bude označen informačními tabulemi.

Vojenské lesy a statky spravují spolu s Lesy České republiky většinu lesů bezdězského parku. Ten se rozkládá na bezmála 18 tisících hektarech. Polovinu plochy tvoří hospodářské lesy. Park založily v roce 2011 oba státní podniky spolu s městy Bělá pod Bezdězem, Doksy, lesnicky park BezdezZákupy a obcí Bezděz. V Radě lesnického parku figurují také zástupci Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj a České lesnické společnosti.

Území je unikátní zejména historií tamějšího lesnického hospodaření a využíváním krajiny, ať se jedná o osídlení spojené se zemědělstvím, rybníkářstvím či myslivostí, které začíná ve 13. století. „Dnes mluvíme o trvale udržitelném hospodaření v lesích,“ řekl Ludvík Řičář, krajský ředitel podniku Lesy ČR z Liberce. Rozmanité prostředí je také domovem mnoha vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Také proto bylo třeba projekt Lesnického parku Bezděz oživit. Do konce roku 2015 se tak na území parku instaluje sedm tabulí informujících o způsobu hospodaření a o historii Rečkovské lesní dráhy. Na podzim je plánovaná výtvarná soutěž pro školy. Vítězný školní kolektiv čeká exkurze po lesích na Bezdězsku.

V Hradci Králové 28. července

Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.
Tel.: 725 257 900
E-mail: jouklova@lesycr.cz