Návštěvnickou sezónu zahájili v rožnovském skanzenu otevřením hájovny darované Lesy České republiky

Jednu z posledních roubených hájoven postavenou v roce 1920 v údolí Břucko ve Valašské Bystřici darovaly Lesy České republiky Národnímu muzeu v přírodě. Od 11. května je po rekonstrukci k vidění v nově vznikajícím areálu Kolibiska rožnovského skanzenu.
Slavnostního otevření hájovny se zúčastnil generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.

Vědecká rekonstrukce hájovny trvala necelé dva roky a vyžádala si finanční investici ve výši 12,3 mil. Kč. Nejprve se podařilo zachránit nosnou trámovou konstrukci. Následné tesání nových prvků bylo ruční pomocí tesařských sekyr. Na renovaci a výrobě nových oken podle dobových technologií se podíleli studenti Integrované školy ve Vsetíně. Zdi a stropy interiérů zdobí ručně nahozená hliněná omítka. Na výzdobu stěn byly použity dobové válečky, šablony a barvy míchané z kaolínu. V objektu jsou osazena původní kamna kachlová i litinová.
K vybavení hájovny památkáři shromáždili unikátní exponáty, např. trezor připomínající dobu, kdy pro výplaty do hájovny chodili lesní dělníci z širokého okolí. Starobylý nástěnný telefon s klikou ukazuje, že kancelář byla centrem celého polesí. V chodbě stojí motorka JAWA 250 – kývačka. Expozici doplňuje kůlna s nářadím a pásovou pilu. „Jsem Lesům ČR vděčný za nabídku transferu hájovny. Návštěvníci si prohlédnou byt hajného a kancelář revírníka z 50. až 60. let 20. století,“ pozval na návštěvu Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.