Oprava koryta toku Mušlov: Lesy ČR chystají další etapu

Třetí etapa rekonstrukce opevnění koryta vodního toku Mušlov na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji skončila. Opravy souvisejí s protipovodňovou ochranou obce Třemešné. Od roku 2011, kdy začaly, podnik Lesy ČR investoval do stavby celkem 35,8 milionů korun a vodohospodáři připravují čtvrtou etapu.  

Vodní tok Mušlov je pravostranným přítokem říčky Osoblahy, do které se vlévá v obci Pitárné v okrese Bruntál. Koryto toku na celých 17 kilometrech opevňují zdi ze třicátých let minulého století. Ty Lesy ČR coby správci drobných vodních toků v zemi postupně opravují.

Třetí etapa prací začala v dubnu 2016 a skončila letos 27. března. „Byla nejrozsáhlejší objemem prací i financí,“ uvedl Miroslav Kahánek z Lesů ČR, vedoucí správy toků pro oblast povodí Odry.

Při malém poškození se pouze přespárovaly a dozdily vypadlé kameny, více poškozené zdi se vybouraly až do základů a nahradily novou konstrukcí s betonovým jádrem a kamenným obkladem. „Pokud byly poškozené základy a zachovalé nadzemní části, základy se podbetonovaly a doplnily předsazenou betonovou patkou. Dno stabilizovaly nové dřevěné prahy s kamenným dopadištěm,“ dodal Kahánek.

Už letos chce podnik zahájit čtvrtou etapu prací a pokračovat tak na dalších 2,2 kilometrech s předpokládanými náklady 18 milionů korun. Součástí projektu bude i rekonstrukce koryta toku v obci Pitárné.  Projekty dotačně spolufinancuje Ministerstvo zemědělství ČR.

V Hradci Králové 30. dubna 2018

Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.
Tel.: 725 257 900
E-mail: jouklova@lesycr.cz