Virtuální realita a Lesy nové generace v Dobříši

Na konci minulého roku navštívila naše kolegyně sdružení “Stéblo“ v Boroticích u Dobříše. Cílem této organizace je pracovat na uplatnění dětí i dospělých s různými typy postižení v praktickém životě a celkové zlepšení kvality jejich života.

„V útulné vile vládla velmi příjemná atmosféra. Strávili jsme hezké odpoledne, nahlédla jsem také do terapeutických dílen, kde vznikají pod rukama svěřenců domova neuvěřitelné výtvory od keramiky až po tisk vlastních návrhů na textil,“ vyjádřila se Sylva Černušková ze státního podniku Lesy ČR.

Paní ředitelka rozdělila drobné výukové dárečky s tématikou lesní pedagogiky. Ona a její tým pracovníků znají své svěřence nejlépe a vědí, co komu udělá radost.

Někteří měli ale největší zážitek z náhledu do virtuální reality. Díky speciálním brýlím se mohli přenést do budoucnosti zdravých krásných lesů a pohybovat se v nich, aniž by museli opustit hernu. Pro lepší představu o lesích, které sázíme a budeme sázet jsme připravili virtuální procházku Lesy nové generace. Uživatel tak uvidí srovnání současných kalamitních míst s lesy, které v blízké budoucnost nahradí vytěžená místa. Jsou to lesy věkově a druhově bohaté, o několika výškových patrech, které mnohem lépe zadrží vodu. Tyto výšková patra i jednotlivé druhy stromů si hráč virtuální reality může prohlédnout atraktivním a revolučním způsobem, přestože mu například zdravotní indispozice nedovolí fyzicky navštívit opravdový les.

Toto první setkání Stébla a Lesů ČR jistě nebude posledním, stejně jako virtuální realita a Lesy nové generace se znevýhodněnými.