Den s LČR na Svatém Kopečku

Datum publikace:

Lesní správa Šternberk uspořádala na Svatém Kopečku dne 21.9.2010 již tradiční Den s LČR pro děti z okolních škol. Účast překvapila i ostřílené organizátory. Na Kopeček se sjelo asi 400 dětí ze škol ve Šternberku, Litovli, Oseku nad Bečvou, Pňovic, Šumvaldu z olomouckých škol Mozartova, Řezníčkova, Heyrovského a ze školy na Svatém Kopečku.
den-s-lcr-na-sk-301.jpg 

Děti z prvního stupně, tj. z 1.až 5.tříd,  se rozdělily do čtyřčlenných skupinek ve kterých absolvovaly stezku lesem. Nachystali jsme  pro ně  trasu s osmi stanovišti, na kterých poznávaly  přírodniny  a plnily různé úkoly,  za jejich úspěšné zvládnutí obdržely razítko do účastnického lístku.Na posledním stanovišti každý účastník obdržel účastnický list se svým jménem, vyplňovala jej děvčata z lesnického učiliště a rozdávala k nim  malou  pozornost dětem na památku.

Jako doprovodný program jsme připravili ukázku lesnické techniky-lesnický traktor, který se líbil zejména chlapecké části žactva , byl tu i pan kočí s koněm a předvedl názorně,  jak se přibližuje dříví v lese. Děti se tak mohly dozvědět, jaký je rozdíl mezi těmito technikami a kdy je vhodné je použít.

Jako další byla na programu ukázka kácení,  všechny děti s úžasem sledovaly její průběh, mnohé z nich poprvé v životě viděly, ,jak vypadá práce dřevorubce.Lesní správce Ing. Jiří Sládek jim vysvětlil základní pravidla těžby dříví aby děti věděly, že to  není jen tak, přijít do lesa a pokácet ledajaký strom.

Úžasnou atrakci nachystalo Střední lesnické učiliště ve Šternberku. Byla to ukázka techniky sbírání šišek ze stojících stromů. Malí návštěvníci si mohli alespoň částečně vyzkoušet, jak je obtížné vylézt vysoko do korun stromů s trhačskou výzbrojí.

Malá vyvážecí souprava se čtyřkolým přívěsem byla názornou ukázkou, jak lze v menším objemu svážet dříví a doplnit tak práci obrovského lesního traktoru.

Všechny aktivity jsme několikrát zopakovali, aby měli všichni, i ti, co zrovna sbírali razítka na trase, vidět všechno, co jsme pro ně připravili.  Prostor pro předvádění aktivit byl vyzdoben sbírkami dřevin, větviček, pupenů a šišek a děti si mohly prověřit, jak dobře znají u nás rostoucí dřeviny.

Po skončení celé akce se děti posilnily obědem a pak, jak doufáme, se všichni spokojeně rozjeli  zpátky do škol.

den-s-lcr-na-svatem-kopecku_257x193.jpg    den-s-lcr-na-svatem-kopecku-3_257x193.jpg

Akce byla tradičně výsledkem naší spolupráce s pracovníky Správy lesů města Olomouce pod vedením Ing. Romana Šimka, Střední ho odborného učiliště lesnického Šternberk v čele s Bc. Radkou Kocourkovou, se zaměstnanci Ústavu pro hospodářskou úpravu lesa, pobočka Olomouc a Správy CHKO Litovelské Pomoraví.

Děkujeme za pomoc s organizací této rozsáhlé akce a doufáme, že jim nadšení pro práci s dětmi vydrží co nejdéle. Už teď se společně s dětmi těšíme  na  další  „ Den lesa“  v roce 2011 !

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód