Den s lesníkem

Datum publikace:

Dne 6. června 2017  Lesy ČR s.p. Hradec Králové, Krajské ředitelství Jihlava, Odbor životního prostředí a Odbor školství, kultury a tělovýchovy magistrátu města Jihlavy uspořádaly pro děti ze základních škol v Jihlavě již tradiční Den s lesníkem.

Za krásného dne si děti mohly projít naučnou trasu v příměstském parku Malý Heulos, kterou pro děti nachystali lesní pedagogové LČR s. p. Na trase děti čekalo celkem 8 zajímavých stanovišť. Na prvním stanovišti se děti seznámily s lesem, dozvěděly se, co se v lese smí a co nesmí a také co do lesa nepatří. Řekli si, jak běží čas lesu od semínka až po stoletý les a jak současně běží čas lesníkovi.

Rohy, parohy, kožešiny a vypreparovaná zvířata na druhém zastavení s tématem myslivosti vzbudila u dětí velký zájem. Děti určovaly druhy zvěře a dozvěděly se, jak se myslivci o zvěř starají a jak ji loví.

Třetí stanoviště letos obsadila záchranná stanice Pavlov, kde děti mohli vidět puštíka obecného, sovu pálenou a mládě káněte lesního. Děti se zde dozvěděly jak se v přírodě chovat ke zvířatům a jak záchranná stanice zvířatům pomáhá. Dále pokračovaly k ochraně lesa, kde se dozvěděly co je to kůrovec a o významu ptáků při ochraně lesa. Vyrobily si zde ptačí budku, kterou si odnesly na školní zahradu.

Páté stanoviště bylo zaměřeno na poznávání listnatých a jehličnatých dřevin co rostou v našich lesích. Některé děti nás svou znalostí mile překvapily.

Asi nejvíce děti zaujalo stanoviště s dřevorubcem, kde byla ukázka těžby dříví s motorovou pilou. Děti se dozvěděly, jak se kácí strom, proč má dřevorubec helmu a vyzkoušely si měření dříví pásmem a průměrkou. Zarážení číslovačkou mělo velký úspěch a všechny se aktivně zapojovaly. Kotouč s vyraženými čísly si odnesly do třidy na památku.

Na dalším stanovišti na děti čekal kočí Míra a mohutný tažný kůň jménem „VIK“ (českomoravský belgik), který předvedl přibližování dříví v lese. Děti se zde dozvěděly, jak se o koně musíme starat, čím se kůň krmí, kolik váží, proč má na kopytech podkovy a další.… To, že si koně mohly pohladit, byl pro ně opět velký zážitek. Na tomto stanovišti se také děti dozvěděly co je to harvestor a jak se dříví také přibližuje vyvážečkou nebo univerzálním kolovým traktorem.

Na konci trasy musely děti prokázat znalosti z předchozích stanovišť. Za správné odpovědi je čekala věcná odměna. Nikdo však neodešel s prázdnou, protože všechny čekala sladká odměna.  Akce se zúčastnilo celkem 250 dětí. Nadšení dětí a slova uznání od jejich učitelek byly odměnou lesním pedagogům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód