Drážďanské lesy – trocha sklářské a lesnické historie
Datum publikace:
V obou směrech jízdy jsou označená parkoviště s logem LČR. Na těch můžete samozřejmě zastavit a jenom se protáhnout a procvičit, nebo se vydáte na kratší pěší túru.
V tom druhém případě bychom vás rádi upozornili na pár zajímavostí, které můžete cestou potkat. Parkoviště je zhruba uprostřed komplexu po levé straně při cestě z Pelhřimova.
Po necelém kilometru narazíte na modrou turistickou značku. Je to trasa vedoucí z Kamenice nad Lipou do Mezné a dále na Křemešník.
Zhruba 3 kilometry procházíte lesním komplexem, kde se můžete pokochat krásou smrkového lesa různého věku doplněného skupinami jiných dřevin. Když projdete tuto první část, uvidíte před sebou několik chalup. Je to osada Drážďany. Vznikla někdy v polovině osmnáctého století při založení sklářské huti. Později dostala z neznámých důvodů dnešní název. Zde musíte přejít okresní silnici, proto pozor na projíždějící auta. Za vesničkou stojí po levé straně bývalá fořtovna a po pravé jsou oplocené lesní školky, kde se pěstují sazenice lesních dřevin.
Po zhruba dalším kilometru cesty vyjde na velkou světlinu zvanou Barborka. I to byla původně sklářská huť. Bohatství dřeva ve zdejších lesích umožnilo zřizování skláren na okrajích lesů. Na začátku 18. století (první zpráva z r. 1708) byla založena stará huť, nazvaná podle dcery majitele panství Barborka. Sklepmistr platil 330 zlatých nájmu. Z toho vyplývalo i právo porážet dřevo na otop i pálit na potřebný popel. Dovoz zajišťovali poddaní v rámci roboty. Pro zaměstnance skláren bylo postaveno 6 dřevěných chalup. Sklárna však neprosperovala, brzy zastavila činnost a vrchnost využila objekty ke zřízení menšího dvora.
Později tu zůstaly jen chalupy lesních dělníků a nejdéle zůstala osídlena hájovna.
Před hájovnou roste mohutná lípa malolistá – ta by se dala označit za cíl výletu. Byla zasazena při stavbě hájovny a přežila 12 generací sklářů a lesáků. Od června 2005 se pyšní titulem Významný strom LČR roku 2005.
LS Pelhřimov