Lesy ČR půjčují lapače na kůrovce. Zdarma

Datum publikace:

kurovcovy-zir.jpg 

Krajský úřad Libereckého kraje ve spolupráci s Lesy ČR vyrazil do boje proti těmto škůdcům tím, že poskytnul účelovou dotaci na nákup lapačů. Grant slouží výhradně k podpoře drobných vlastníků lesů.  Lesy ČR jich v červnu minulého roku nakoupily celkem 160 kusů.

Krátce o kůrovci

Lýkožrout smrkový a lýkožrout lesklý jsou pro les jako kalamitní škůdci velkou pohromou.  Každý vlastník lesa je proto ve smyslu zákona o lesích povinen při zvýšeném výskytu těchto „kůrovců“ provádět nezbytná opatření k zabránění škod.

V každém místě, kde se kůrovec v loňském roce vyskytl („ohnisko“), je třeba provést opatření, která by zamezila jeho dalšímu šíření. K tomu slouží dva základní způsoby boje – pokládání lapáků a instalace feromonových lapačů.

Lapák a lapač

Lapák je pokácený, zdravý a od větví zbavený strom, který postupně zavadá a svou vůní láká kůrovce. Ti na lapák nalétají a pod kůrou v lýku zakládají novou generaci. Klíčová je včasná asanace, tedy odkornění (oloupání kůry) nebo chemický postřik před tím, než škůdce dokončí svůj vývoj.

Naproti tomu lapač je plastová past, do které se láká škůdce pomocí feromonového odparníku. Odchycení brouci se pak v pravidelných intervalech 7 až 10 dnů vybírají a likvidují.  Drobní vlastníci lesa často využívají právě feromonové lapače, čímž se vyhnou kácení zdravých stromů na lapáky.

Jak postupovat?

u-kazdeho-lapace-510_210x280.jpgNejlépe je oslovit svého odborného lesního hospodáře. Ten posoudí vhodnost opatření proti kůrovci v konkrétním ohnisku výskytu a určí potřebné množství lapačů. Pak už stačí jen kontaktovat nejbližšího odborného lesního hospodáře z řad LČR nebo přímo Lesních správ Jablonec nad Nisou a Ještěd. Zde si také zájemci mohou do zapůjčených lapačů nakoupit potřebné feromonové odparníky.

Zatímco lapáky se pokládají již počátkem března, feromonové lapače se instalují nejpozději týden před předpokládaným rojením.  Na slunečných místech v nižších polohách našeho regionu to může být již v první polovině dubna!

Zajistí-li zájemce uložení lapačů mimo dobu největší aktivity kůrovců (přes zimu) na suchém místě, nemusí zapůjčené pasti každoročně vracet na lesní správy. V současné době je pro drobné vlastníky lesa ve skladech lesních správ připraveno téměř 140 deskových lapačů.

Se zápůjčkou však neotálejte. I zde platí ono klasické: „Kdo dříve přijde, ten…“!

text i foto:
Libor Dostál

spodní foto: U každého feromonového lapače se vede evidence počtu odchycených kůrovců

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód