Mlýn na ponorné řece

Datum publikace:

Název dnešního tipu na výlet jsem si vypůjčila od spisovatele, inženýra-geodeta Alfréda Technika. Jmenuje se tak jeho balada, jejíž děj se odehrává právě tam, kam Vás chci pozvat. Přečtěte si knihu a vydejte se po stopách jejich hrdinů.

 

Na jih od vesničky Holštejn v Moravském krasu, střeženo zříceninou stejnojmenného hradu loupeživého rytíře Hartmanna, leží od věků sevřené slepé údolí. Protéká jím Bílá voda, v létě mělký krotký potůček, někdy vyschlý, protože voda se skalními puklinami ztratí v podzemí, za rychlého jarního tání nebo po průtrži mračen divoký tok, který smete všechno, co mu stojí v cestě. V nejnižším bodě údolí se propadá do podzemí v ústí jeskyně zvané Nová Rasovna. Naproti ní je původní, nyní jen povodňové propadání, Stará Rasovna, u jejíhož ústí zaznamenáte citelné ochlazení – je to jediná ledová jeskyně v krasu. Teplota se zde i v horkém létě pohybuje hodně nízko. Dolními patry Nové Rasovny a dalšími jeskyněmi se Bílá voda prodírá do soustavy Amatérské jeskyně, aby se po soutoku se Sloupským potokem stala Punkvou a objevila se na povrchu u vstupu do Punkevních jeskyní.

Na Bílé vodě v údolíčku pod Holštejnem stával v dávných dobách mlýn, o jehož obyvatelích povídka Mlýn na ponorné řece vypráví. Členové rodu mlynářů Shořalých žijí dodnes v lidových pověstech a historkách průvodců jeskyněmi Moravského krasu, zda však někdy skutečně existovali nelze s jistotou říci. Muže z tohoto rodu lákala tajemství podzemí, odcházeli je objevovat a své poznatky si předávali jako rodinné dědictví. Častokrát však za ně zaplatili cenu nejvyšší. Vesničané je měli za blázny, divné lidi, spolčené s čerty, protože od mlýna, z údolí a z jeskyní občas zaslechli hromové dunění. To jak se řítily skály v podzemí. Poslední z rodu však o mlýn přišel, protože jej obrovská povodeň smetla do jeskyně. A nudící se mlynář pak našel cestu podzemím až do dnešního Pustého žlebu, tam, kde ústí Punkva. Kousek po proudu si postavil nový mlýn, dnes známý jako Skalní.


Vtok Bílé vody do Nové Rasovny

Holštejn z hradu

Nová Rasovna

Stará Rasovna

Po tomto mlýnu na ponorné řece nezůstala ani památka, do dnešních dnů se ale dochoval jiný, zvaný Zukalův. Je ze 17. století, a stojí trochu výše proti proudu potoka. Je posledním stavením původního středověkého městečka, novodobý Holštejn je vystavěn severněji.

Všechna tato místa jsou dostupná po červené turistické značce z Holštejna od parkoviště.

Ing. Petra Zavřelová,
lesní správkyně, LS Černá Hora

Úvodní foto: Zukalův mlýn

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód