Oprava historické lesní stavby Lusthaus ve správě státního podniku Lesy ČR

Datum publikace:

Malebná lesní stavba Lusthaus se nachází v působnosti Lesní správy Znojmo v revíru Dešov. V roce 2017 byla u této historické stavby provedena částečná rekonstrukce.

Na podzim v roce 2017 došlo ke kompletní rekonstrukci střechy s vikýřem. Střešní krytina byla postupně rozebrána, očištěna a znovu položena. Střešní podhledy se nechaly nově natřít a celý vikýř nově oplechovat. Následně proběhla oprava jak vnitřní, tak také vnější omítky. Všechny zdi byly napenetrovány a celá stavba byla vymalována. Na závěr došlo k celkové opravě podezdívky a k zřízení okapového chodníku. Celkové náklady činily 287.133,- Kč bez DPH.

Lusthaus je jednou ze tří samostatných částí rozděleného kostela, kterou podle pověsti nechal postavit v novosyrovských lesích jeden z majitelů panství, který byl velmi pobožný. Chtěl zde postavit kostel, ale církevní úřady mu to nepovolily, proto kostel nechal postavit rozděleně. První část jménem Špice znázorňuje kostelní věž, druhá část Sibyla sakristii a třetí část Lusthaus chrámovou loď.

Lusthaus je součástí Graselovy stezky. Stezka začíná u Novosyrovského rybníka v obci Nové Syrovice, za kterým stával Gráselův rodný dům, který dnes již neexistuje. Pokračuje po silnici směrem na Dešov k přírodním rezervacím Habrová seč a U Lusthausu, kolem staveb Lusthaus, Špice a Sibyla. Od staveb pak vede stezka po hraně lesa a nabízí krásné výhledy do kraje. Při návratu do Nových Syrovic si můžete zvenku prohlédnout rozsáhlý novorenesanční zámek.

Ing. Bronislav Plaček
revírník, LS Znojmo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód