Podzimní procházka lesem

Datum publikace:

Lesní pedagogika zpestřila dětem v Kounově začátek školního roku.

 

S dalším školním rokem nastoupilo do mateřské školy v Kounově mnoho nových dětí. Ty starší zasedly 1. září do školních lavic a své místo přenechaly mladším. Nové děti se teprve začaly v mateřské škole seznamovat s prostředím, se svými spolužáky a s novým režimem. Vše pro ně bylo nové a zajímavé. Této atmosféry a především krásných slunných dnů začátku školního roku využily učitelky a vychovatelky a požádaly pracovníky Lesní správy Žatec o komentovanou vycházku s dětmi po lese.

Tyto schůzky s dětmi probíhají pravidelně jednou až dvakrát do roka a jsou přínosem pro obě strany. Děti si vždy odnesou spoustu zážitků, nových informací, ale i nenásilného poučení. Tentokrát byla naplánována krátká vycházka lesem se zaměřením na probíhající práce v lese a zvěř, která se stahuje po žních a sklizni z polí do lesů. Ani zde však v této době nenachází úkryt a klid, protože tu vrcholí houbařská a turistická sezóna.

Děti se seznámily s těžbou dřeva, štěpkováním a využitím dřevního odpadu, ale také pěstebními pracemi jako je doznívající ožínání kultur a začínající ošetřování sazenic proti zimnímu okusu zvěří.

Je pravda, že pozornost dětí přitahovaly právě hojně rostoucí houby všeho druhu, a i zde měli lesníci možnost přispět k osvětě. Snažili se zaměřit výklad na rozdíly mezi houbami, poučit děti o možných rizicích při sběru neznámých druhů, jak houby sbírat, aby neporušily podhoubí a půdní kryt. Důležité je také vědět, jak houby ošetřit při sběru a transportu domů.

Také jsme dětem ukázali, jak vypadá lesní prostředí po invazi nezodpovědných návštěvníků – rozkopané a pošlapané houby, ale především spousta odházených odpadků. To se dětem samozřejmě nelíbilo a všechny slíbily, že ony to rozhodně dělat nebudou.

Matouš Bechynský

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód