Přírodní rezervace Psí kuchyně má opět svou studánku

Datum publikace:

Při procházce zachovalými květnatými jedlobučinami nedaleko obce Semanín na orlickoústecku se můžete nově zchladit u „STUDÁNKY V PSÍ KUCHYNI“.

Původní dřevěná stříška instalovaná MOP Rybaříci (opatovští mladí ochránci přírody), dosloužila již před několika lety.  Její existence však mohla kolemjdoucímu lehce uniknout. K opravě byl tento drobný vývěr vytipován pracovníky Správy toků – oblast povodí Labe LČR a realizován z finančních prostředků Programu 2020 Lesů České republiky na podzim 2016. Nepatrný zásah do přírodní rezervace Psí kuchyně schválil odbor životního prostředí Krajského úřadu Pardubického kraje a byl konzultován i s místní základní organizací Českého svazu ochránců přírody Rybák. Kromě nového kamenného opevnění a stříšky kryjící vývěr byla instalována i přístupová lávka, lavička a cedulka ke zpevněné cestě.

Celá akce, jejímž cílem byla obnova „Studánky V Psí kuchyni“, byla zakončena společnou podvečerní vycházkou konanou ve středu 7. června 2017. Na místě si účastníci vycházky vyslechli povídání jak o studánce samotné, tak o Přírodní rezervaci Psí kuchyně, a na závěr proběhlo slavnostní svěcení studánky, které provedl farář římskokatolické farnosti Česká Třebová otec Miloš Kolovratník.

Poněvadž do studánky se dostává i povrchová voda a nejrůznější nečistoty, nelze u ní na 100 % zaručit hodnoty pro pitnou vodu. To však pro většinu účastníků nebylo překážkou a z obnovené studánky se napily. Voda byla výborná.

Popřejme tedy milé studánce dlouhý život a spoustu spokojených výletníků. Přestože je ukrytá ve stínu lesa, na její přítomnost Vás upozorní cedulka umístěná u lesní komunikace, po které vede zelená turistická trasa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód