Procházka údolím Oslavy
Datum publikace:
Dovolte, abych vás pozval na krásnou podzimní procházku podél pravého břehu řeky Oslavy, kde vás doslova okouzlí mnoho zajímavých zastávek. Řeka Oslava rozděluje svým tokem revír Náměšť na dvě poloviny. Oba její břehy jsou zahrnuty v přírodní rezervaci Údolí Oslavy a Chvojnice. Jedná se o kaňonovité údolí, které patří vůbec k nejcennějším u nás.
Dnes bychom se vydali po zelné turistické značce, po pravém břehu a začátkem našeho putování by bylo odpočinkové místo asi tři sta metrů za obcí Zňátky. Zde vás upoutá nádherný výhled na zámek v Náměšti nad Oslavou. Odtud sejdeme lesní cestou podél potůčku do prostoru U Vlasáka, kde se na protějším břehu řeky nachází tábor Jiskra.
Již podél řeky Oslavy se dostáváme na zarostlou loučku s mnoha kaštany „tzv. Kaštanka“. Po opuštění loučky dojdeme k mohutným skalám, pod kterými přicházíme k Čertovu mostku. Jedná se o románskou stavbu s jedním segmentově zaklenutým obloukem, překonává přítok Oslavy, potok příhodně nazvaný Hučák. V okolí mostku jsou k vidění vodopádky a malebná přírodní scenérie. Odtud stoupáme lesní cestou a po levé ruce stojí žulový pomníček, jež připomíná smrt hajného Karla Czepla, který zde byl 9. července 1842 zastřelen pytláky.
Gloriet |
pomníček Karla Czepla |
pohled z Vyhlídky |
Další kroky po zelené turistické značce nás zavedou na tzv. Vyhlídku, zde se nám otevře krásný výhled na rozsáhlý komplex lesů a meandry řeky Oslavy. Při malé odbočce, asi jeden kilometr, dojdeme na místo, kde stával Sedlecký hrad. Dále po „zelené“ dojdeme ke kruhové poempírové stavbě, Glorietu. Tento byl postaven po r. 1830 a sloužil při šlechtických honech. Od Glorietu pokračujeme dále až na lovecký zámeček na Vlčím kopci, který také sloužil dřívější šlechtě k loveckým radovánkám. Po této popsané trase se v údolí řeky Oslavy nachází několik trampských srubů a bud, z nichž některé vznikly již v r. 1966.
Mojmír Balvín, revírník
LS Náměšť nad Oslavou
úvodní foto: Čertův mostek