Spolupráce Lesů ČR, s. p., s černovickou mládeží

Datum publikace:

spoluprace-s-deckama-301.jpg 

V té době nikoho nenapadlo, jak bude naše cesta pokračovat, s kým budeme spolupracovat, jaké podpory využívat. V prvním roce naší činnosti jsme neměli a ani neočekávali výrazné úspěchy, ale pak jsme pomalu začali cestovat po závodech v kraji i mimo něj. V současné době je v klubu 15 dětí ve věku od 10 do 18 let, scházíme se i třikrát týdně a pohybujeme se po celé ČR.

Věnujeme se i přírodě

Jsem povoláním lesník, od roku 1993 pracuji na Lesní správě Pelhřimov jako revírník na revíru Černovice. Tato skutečnost ovlivnila další směr naší činnosti. Společně se střelbou se v současné době věnujeme i poznávání a ochraně přírody v okolí města Černovice. Pro mladé střelce je to výborný relaxační prvek. Právě v letních měsících děláme soustředění s tímto tématem. Ve spolupráci se zaměstnanci LS Pelhřimov a místními revírníky se celý týden pohybujeme po lese v revíru Černovice a Eustach i revírech okolních. Děti se učí poznávat různé druhy rostlin a živočichů žijících v této oblasti a v prostoru přírodní rezervace Huťský potok pozorují chráněné obojživelníky. Mimo to se seznamují s vývojem některých kalamitních škůdců lesa této oblasti. Prostřednictvím různých zajímavých soutěží si pak zdokonalují své znalosti o přírodě. Vždy dojde i na vyčištění některé části lesa od odpadů nebo potůčku od spadaných větví.

Ve střelbě jsme na špičce

Po většinu roku se ale zabýváme sportovní střelbou. V současné době již na vrcholné úrovni a konkurujeme i takovým velkoklubům jako je Dukla Plzeň, Manušice nebo Brno. Pro děti do 14 let je naší nejúspěšnější disciplínou vzduchová puška vleže, kde se střílí 30 soutěžních ran. Od začátku naší činnosti jsme se zúčastnili pěti mistrovství ČR a přivezli z nich 11 medailí. Z toho byly 4 zlaté a ta nejcennější byla v roce 2007 spojena s českým rekordem – absolutním nástřelem 300 bodů. Poslední zlatou medaili a titul Mistr ČR si vystřílelo v letošním roce družstvo děvčat. Další disciplínou ve vzduchovce je střelba vstoje, kde náš klub má také jeden velký úspěch v podobě titulu Mistr ČR pro rok 2009.

V letních měsících se střílí závody malorážkové. Tuto disciplínu střílejí již ti zkušenější. Nejdůležitějšími závody, jichž se zúčastňujeme, jsou Český pohár talentované mládeže a samozřejmě Mistrovství ČR. V poháru se střelci našeho klubu pravidelně účastní i finále. Velkým úspěchem pro černovický kolektiv v této disciplíně bylo vítězství na Mistrovství ČR v roce 2008 v kategorii dorostu. V loňském roce bylo úspěšné družstvo chlapců, kteří vybojovali opět zlato.

Za vším je trénink, ale i podpora sponzorů

Za vším, co se podařilo, ale stojí mimo jiné velké množství hodin tréninku a spousta času stráveného na menších závodech po celé republice. K tomu je nutná i velmi kvalitní výbava všech střelců. V tomto směru nám velmi pomáhají různí sponzoři a další dotace ze strany města Černovic a kraje Vysočina.

Velký význam pro náš klub mají Lesy ČR, s.p. V roce 2007 jsme dostali podporu z nadačního fondu LČR, s. p., a od roku 2008 v tomto směru velmi úzce spolupracujeme s Krajským ředitelstvím LČR Jihlava. Dostáváme každým rokem příspěvek zejména na malorážkovou sezónu, která je pro nás z celého roku nejnákladnější. Věřím, že naše spolupráce, jak finanční, tak i z hlediska vzájemné výpomoci v ohledu ochrany přírody bude i nadále pokračovat.

Za SSK Černovice
revírník Petr Nymburský      

Fotogalerie

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód