Tři kříže

Datum publikace:

Tuto písničku známe všichni od táboráku – „Jen tři kříže z bílýho kamení…“ Právě takové tři kříže ze světlého pískovce máme u nás na Lesní správě Černá Hora. Jsou umístěny ve „Veveřím lese“ uvnitř daňčí a mufloní obory Kuřim, která je pozůstatkem velké obory náležející ke královskému hradu Veveří.

Poutní místo U Tří křížů tvoří závěr křížové cesty z obce Chudčice. Celkem 14 zastavení ve tvaru kapliček nechali v polovině devatenáctého století postavit majitelé bohatých chudčických gruntů. Kdysi prý na tomto místě stávala už od počátků křesťanství kaple svatého Kříže, zrušená a zbořená za vlády císaře Josefa II. v roce 1784. Namísto kaple byly osazeny tři dřevěné kříže, které byly v roce 1902 nahrazeny současnými kříži kamennými.

Zub času se podepsal na třech kamenných křížích, obrostly mechem, lišejníky, kámen začal zvětrávat, nápisy se téměř nedaly přečíst. Byla by škoda, aby se tato připomínka historie rozpadla a zmizela. Zaměstnanci Lesní správy Černá Hora zařadili opravu Třech křížů do plánu oprav, financovaných z Programu 2020. Realizace opravy proběhla letos na podzim a troufám si tvrdit, že se podařila. Kříže byly očištěny od skvrn a zvětralé vrstvičky kamene, byly ošetřeny ochranným nátěrem, který omezí vliv povětrnostních podmínek na nepříliš odolný pískovec, dále byly očištěny litinové prvky a obnoveny nápisy.

Ke Třem křížům lze dojít buď podél zastavení křížové cesty z Chudčic, nebo po značených turistických trasách. Po zelené od přístaviště lodní dopravy ve Veverské Bítýšce přes oplocení obory – kde je zbudován přelez –  nebo po modré od lávky přes Brněnskou přehradu kolem Junácké louky a kolem plotu obory až na dříve zmíněnou zelenou, po které odbočíme vpravo do obory. Případně z opačné strany obory – z Rozdrojovic po modré, z Jinačovic po zelené. Obě trasy se na rozcestí U Trnůvky setkají a pokračují společně do obory – opět přes přelízku – a oborou ke Třem křížům. Protože je poutní místo v uzavřeném území obory, je při jeho návštěvě třeba dodržovat ve vlastním zájmu pravidla, která jsou uvedena u všech přelezů.

Navštivte Tři kříže ve stínu stromů v oboře nad přehradou, zastavte se, zaposlouchejte se do šumění lesa a vnímejte genia loci tohoto místa. Promlouvá k Vám zde historie.

 Ing. Petra Zavřelová
Lesní správkyně, LS Černá Hora

Foto: Ing. Karel Vokáč
Technický pracovník pro stavební činnost, KŘ Brno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód