Červenka, zmrzlý les a liška na stohu balíků – vítězné snímky letošní FOTOSOUTĚŽE

Naše letošní fotosoutěž skončila právě dnes. Amatérští i profesionální fotografové nám poslali dva tisíce snímků a vybrat nejlepší bylo vážně těžké. Nejčastěji zachycovali zvířata, hlavně ptáky. Porota posuzovala techniku fotografií i nápaditost a nakonec odhlasovala tři vítězné snímky.  

Autoři těch nejlepších obdrží poukaz na nákup fotografického vybavení a fotky naleznou třeba v podnikovém nástěnném kalendáři na rok 2023, na sociálních sítích, webu a v různých materiálech Lesů ČR.

Děkujeme všem za účast, za tvůrčí energii i předání radosti ze světa, ve kterém žijem.

Jak snímky vznikaly, popsali sami fotografové:

1. místo/Michal Kimmel/Červenka

Fotografii červenky jsem pořídil brzy ráno jednoho deštivého podzimního dne na kraji lesa u Plzně, kam jsem se vydal s fotoaparátem na tzv. „šoulačku“ bez konkrétního cíle. Na focení to ten den příliš nevypadalo a prudký déšť mě uvěznil v autě. Chvíli jsem váhal, jestli to má dnes vůbec cenu. Volného času na focení je ale čím dál méně, a tak jsem vzal zavděk i nepěkným počasím a ještě chvilku čekal v autě, než přejde nejhorší déšť. Z okénka auta jsem pozoroval pilnou sýkorku, která sem přišla posnídat. Sýkorka byla od mého auta jen kousíček, tak jsem stáhl okénko a udělal pár fotek. Déšť pomalu ustával a já se chystal vyrazit do lesa. Mezitím jsem si ale ještě všiml drobného kouzelného ptáčka s červenou náprsenkou, jehož barvy krásně hrály s podzimním listím okolo. Takové kompozici jsem nemohl odolat. Přestože mám červenku z minulosti několikrát vyfocenou, tuto fotku považuji za jednu z těch povedenějších.

2. místo/Pavel Chorobik/Zmrzlý les

Fotografie vznikla 13. února 2021 v době on-line výuky našich synů. Dostali za úkol nesedět doma a zdolat tři jakékoliv beskydské vrcholy v nadmořských výškách 600, 800 a 1.000 m n.m. Vyrazili jsme na vrchol Prašivá (843 m n.m.). Počasí bylo nevlídné, mráz štípal do tváří a les byl ponořen do mlhy či mraků. Foťák jsem celou dobu musel chránit před mrazem pod zimní bundou. Kromě fotodokumentace školního úkolu jsem udělal i pár fotek zmrzlého lesa.

3. místo/Richard Papst/Liška na stohu balíků   

Od dětství jsem se potuloval po lesích s myšlenkou, že se jednou stanu myslivcem. Ovšem po nespočtu setkání se zvěří jsem si začal uvědomovat, že bych chtěl tyto vzácné chvíle také dokumentovat. Netrvalo to dlouho a vedle myslivosti jsem se začal věnovat i fotografování divoké zvěře. Fotografie lišky na stohu balíků je pro mě jednou z velmi krásných a vzácných chvil, které jsem obětoval každé volné ráno po dobu tří týdnů v době liščího kaňkování.

Všechny vítězné snímky z obou soutěžních kol naleznete zde.