Bílá stopa na lesní správě Železná Ruda

Datum publikace:

zelezna-ruda-ilustracka-301.jpg 

Na území Lesní správy Železná Ruda najdeme tyto běžecké tratě nejen v oblasti Železnorudska, ale také Hartmanicka a Ždánova u Kašperských Hor. Celá síť lyžařských tras na Šumavě je velmi kvalitně proznačena jak klasickými oranžovými značkami Klubu českých turistů, tak i dřevěnými gravírovanými směrovkami s piktogramem lyžaře.

Informace o rozsahu proznačených běžeckých tras mohou návštěvníci Šumavy získat různými způsoby. Jsou vyznačeny v turistických mapách, na mapkách „Bílá stopa na Šumavě“, které jsou zdarma k dispozici na informačních střediscích, obecních úřadech, popřípadě penzionech, a především na webových stránkách www.bilastopa.cz . Na těchto stránkách se návštěvníci seznámí s aktuálním stavem běžeckých tras, kdy a kde byly strojově upraveny a jaké je momentální počasí.

Železnorudská lesní správa udržuje díky své hospodářské činnosti rozsáhlou síť lesních cest s kvalitním povrchem, sloužících nejen lesnímu provozu, ale také veřejnosti ve formě turistických, cyklistických a lyžařských tras. Veškeré činnosti spojené s obhospodařováním lesa jsou v průběhu roku plánovány tak, aby strojově udržované lyžařské trasy mohly být nerušeně užívány v zimní běžecké sezóně, a to vždy v období od 15. prosince do 15. března.

Pro představu, o jaký rozsah a jaké omezení se jedná, je třeba zmínit, že jde o více než padesát kilometrů strojově upravovaných běžeckých stop na cestách ve správě LČR zastoupených LS Železná Ruda. Mnohonásobným průjezdem techniky dojde k velkému zhutnění sněhové pokrývky, která v jarních měsících velmi pomalu odtává a je třeba ji za nemalé finanční prostředky odstraňovat. Mnoho dalších kilometrů lyžařských stop je prošlapáno samotnými turisty. I těmto cestám se snažíme v maximální možné míře vyhýbat a svou činností je nepoškozovat.

Jak již bylo zmíněno, Železná Ruda je také významným střediskem sjezdového lyžování. Převaha sjezdovek se nachází na pozemcích státu ve správě Lesů ČR, které se snaží vycházet vstříc rozumným návrhům na jejich rozšíření ve prospěch větší bezpečnosti a kvality sjezdového lyžování.

Vloni byla takto rozšířena horní část sjezdovky lyžařského areálu „Nad nádražím“. Pro letošní rok se připravuje úprava sjezdových tratí lyžařského areálu na Špičáku za účelem zlepšení rozhledových poměrů v místech křížení a vytvoření propojení v dolní části sjezdovky číslo jedna a dva.

Snahou zaměstnanců Lesní správy Železná Ruda je představení Lesů ČR jako dobrého správce státního lesního majetku, který dokáže skloubit zájmy hospodářské se zájmy ochrany přírody i veřejnosti.

Petr Najman

 

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód