Emin zámek

Datum publikace:

Menší zámeček Emmahof čili Emin se nachází na samotě uprostřed lesa přibližně 2 km západně od Hrušovan nad Jevišovkou. Byl postaven v roce 1882 majitelkou panství Hrušovany Annou z Hardeggu a o dva roky později jej převzala dcera Emanuela. Ke komplexu patřil i cukrovar uvedený do provozu roku 1851. V roce 1874 se Emanuela provdala za Eduarda Khuen – Belasiho, který byl plukovníkem tyrolského původu staré rakouské šlechty, jejímž rodovým sídlem byl hrad Candegg v Jižním Tyrolsku.

 

V roce 1882 vyměnili majitelé panství bydlení na zámku v Hrušovanech za nově postavenou menší rezidenci Emin zámek. Majitel Eduard Khuen – Belasi občas dojížděl na hospodářské výstavy v Mikulově. Zde se seznámil s Alfonzem Muchou a dohodl se na výmalbě právě postaveného zámečku. V říjnu 1882 přijal Mucha nabídku na roční pobyt na rodném zámku Gandegg. Tehdy přijel na návštěvu profesor Kray z mnichovské malířské akademie a přemluvil Belasiho, aby se stal sponzorem jeho nadějného studenta. Na prázdniny se Mucha vždy vracel do Hrušovan za panem hrabětem a pilně maloval. V roce 1896 zemřel pan hrabě a hraběnka se přestěhovala zpět do hrušovanského zámku. Až v roce 1913 rezidence znovu ožila, když se do ní nastěhoval její syn Karel a při zařizování se opět obrátil na tehdy již slavného mistra Muchu.

Začátkem třicátých let 20. století prodal dr. Karel Khuen-Belasi hrušovanské panství hraběti z Jaroslavic Grafu Spee, který byl bankéřem z Mnichova a současně také osobním bankéřem Adolfa Hitlera. Byl hlavním sponzorem jeho politické kariéry. Z Emina zámku tak bohužel vzniklo rekreační středisko pro nejvyšší generalitu německé armády, hlavně Luftwaffe. Připravovala se zde prý dokonce Mnichovská dohoda. Po přejití fronty v roce 1945 byl zámek vykraden a zapálen. Zmizelo velmi mnoho obrazů Alfonze Muchy a dodnes se žádný z nich neobjevil.

V současné době je zámeček opraven a slouží jako ústav sociální péče.

Břetislav Karas, revírník
LS Znojmo

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód